streda, 30. okt. 2024
radar

'Obrnený radar' meria na ceste do Bratislavy

24.11.2017, 12:47
Peter Gábor

Pred časom prišli média so správou o nemeckých mobilných radaroch Alice. Ide o autonómne zariadenia odolné proti poškodeniu. So zasunutým podvozkom vyzerá Alice ako obrnené vozidlo. Napokon, váži 1 250 kg.

Nepredpokladalo sa skoré používanie na Slovensku. Naši čitatelia nám však poslali fotky z dnešného rána, kde vidno tento radar ako meria vozidlá prichádzajúce do Bratislavy so smeru od Šamorína.

radar4

Za fotku ďakujeme čitateľke.

Klasické statické radary na meranie rýchlosti sa stávajú často terčom vandalov. Plechovú búdku kdesi pri ceste alebo na stĺpe nie je problém zneškodniť hrubou silou. Radar Alice nemeckej spoločnosti Vitronic z Wiesbadenu dokáže ale viac.

Navyše je mobilný, keďže má podvozok podobný prívesnému vozíku. Polícia ho jednoducho dotiahne tam, kam treba. Odolná karoséria, ktorá chráni samotný lidar, kameru a ďalšie potrebné zariadenia, by mala odolať útočníkom. A odtiahnuť ho tiež nie je jednoduché.

Celé zariadenie váži až 1 250 kg, teda asi toľko, čo auto nižšej strednej triedy. Navyše Alice počas nasadenia schová svoj podvozok a ťažné zariadenie. Ovládať systém dokážu len autorizované osoby. A keďže aj tie by mali s manipuláciu na mieste problémy, Alice je vybavený elektromotormi a diaľkovým ovládaním, podobne ako luxusné obytné karavany.

Po privezení na zvolené miesto je zariadenie pripravené na svoju prácu za menej ako tridsať minút.

radar2

Podstatné tiež je, že polícia môže radar nechať na mieste bez dozoru až päť dní. Presne toľko vydržia Alice batérie, nevyhnutné na prevádzku. A netreba ich ani dobíjať. Skladajú sa totiž z modulov, ktoré možno ľahko vyberať, takže výmenu vybitých článkov za nabité zvládne jediný človek za pár minút.

A čo Alice dokáže? Všetko to, čo ostatné radary, teda merať rýchlosť, odosielať fotografie vozidiel a ich registračných značiek. Prípadne vyhodnocovať neoprávnenú jazdu v prúdoch pre verejnú dopravu.

radar1

V prípade pokusu o poškodenie alebo odtiahnutie, zavolá zariadenie samo políciu. Výhodou pre policajtov je, že môžu z jediného riadiaceho centra ovládať viacero zariadení súčasne a zbierať údaje z viacerých miest bez toho, aby posádka obsluhovala radar priamo tam, kde sa nachádza.

Najväčším odberateľom „obrneného“ radaru je Francúzsko. Tamojšia polícia má vraj už k dispozícii 250 kusov. A o Alice prejavili záujem aj nemecké mestá Offenbach a Hannover.

Pôvodný článok  tu.

 

Copyright © 2024 Šamorínčan