Prinášame vám prehľadný zoznam opatrení ktoré prijala vláda Igora Matoviča:
Opatrenia po kliknutí na čítaj ďalej.
Rúška vonku a meranie teploty
- Úrad verejného zdravotníctva dal príkaz nosiť rúška mimo svojho bydliska. Príkaz začne platiť 25. marca a platí do odvolania.
- V akomkoľvek rade budú musieť ľudia stáť vo vzdialenosti dva metre od seba, či je rad vonku alebo dnu. Platiť to bude od vydania príkazu.
- Od 30. marca majú vo všetkých nemocniciach, fabrikách, obchodoch merať teplotu na čele. O kontrole a pokutách ešte neuvažovali, ak by sa pokyny nedodržiavali, tak by mohli pristúpiť aj k zatvoreniu prevádzky, povedal hlavný hygienik Ján Mikas.
- Predlžuje sa zákaz organizovania hromadných akcií od 24. marca do odvolania.
Nemocnice len pre koronavírus, testovanie a lieky
- Ministerstvo zdravotníctva má vybrať nemocnicu na západe, strede a východe Slovenska, ktoré budú určené len pre pacientov s COVID-19. V iných nemocniciach budú pre týchto pacientov vyčlenené budovy. Zatiaľ podľa premiéra nevedia, ktoré budú tri hlavné nemocnice na liečenie koronavírusu. Pracujú na výbere.
- Vláda má nakúpiť 200-tisíc kvalitných testov. Ponuka je platná len dnes.
- Pred každou nemocnicou, kde dnes robia odbery, budú zriadené odberné miesta, kam budú môcť ľudia prísť v aute, a tam im vezmú vzorky. Budú môcť takto vziať 70 odberov denne.
- Zabezpečí sa prítomnosť armády a polície pred nemocnicami, kde sú už aj dnes výtržnosti a ľudia nedodržiavajú hygienické štandardy, príkazy a usmernenia. Na stráženie nemocníc je zatiaľ vyčlenených desať vojakov. Mali by stáť pri vchodoch nemocníc v Bratislave-Kramároch, Nitre, Nových Zámkoch a Trebišove. Ich úlohou má byť poskytovanie informácií a ochrana zdravotníkov. Armáda tiež vyčlenila sanitku a jedného vojaka na pomoc Úradu verejného zdravotníctva v Martine. Okrem toho pôsobí 43 vojakov v zmiešaných hliadkach spoločne s políciou a 35 vojakov je na hraničných priechodoch.
- Ministerstvo zdravotníctva identifikuje lieky a osobné ochranné prostriedky a množstvo, ktoré potrebuje pre chod nemocníc a ambulancií. Tieto zakážu vyvážať zo Slovenska.
- Ministerstvo obrany má identifikovať príslušníkov armády, ktorých môžu predbežne zaškoliť ako sanitárov, aby boli k dispozícii, ak to bude nevyhnutné.
- Ministerstvo zdravotníctva má rokovať s poisťovňami o minimálnej garantovanej výške príjmu pre ambulancie vo výške 75 percent mesačného priemeru za posledný rok. Ide o to, že dnes pri menšom počte pacientov, ktorí nemajú chodiť k lekárovi, nemajú ambulancie príjmy. Preto by mali dostať 75 percent bežnej platby.
- Vláda má rokovať s českou vládou, aby dala Slovensku výnimku na dva lieky, ktoré sa nesmú vyvážať. Slovensko ich chce získať.
Seniori, sociálne zariadenia a obchody otvorené pre seniorov
- Zavedú sa špeciálne hodiny v obchodoch pre dôchodcov, a to od 9. do 12. hodiny.
- Úrad verejného zdravotníctva nariadi poskytovateľom sociálnych služieb prísny epidemiologický režim. Zároveň ostávajú aj zakázané návštevy v domovoch dôchodcov.
- Núdzový stav sa rozširuje aj na sociálne zariadenia, kde poskytujú zdravotnú starostlivosť.
- Uzavrie sa činnosť denných stacionárov od 25. marca. Zamestnanci stacionárov majú poskytovať službu, ale u seniorov doma.
- Vyzvali dôchodcov, aby vychádzali z domu a bytu len kvôli nákupu či návšteve lekára a prechádzke so psom. Aby teda vychádzali len v nevyhnutnom prípade.
- Minister dopravy má rokovať s operátormi, aby sa dali zasielať SMS správy zadarmo napríklad s inštrukciami pre seniorov.
Predajne zatvorené v nedeľu
- Predajne potravín, lekárne, predajne novín a časopisov či krmiva pre zvieratá budú v nedeľu zatvorené. Všetky predajne, ktoré dnes môžu fungovať, tak v nedeľu zatvoria. Bude vtedy sanitárny deň a zároveň si zamestnanci oddýchnu. Opatrenie platí od 25. marca
- Rezervy majú nakupovať aj dezinfekciu.
- Tovar, ktorý pre obete krízy dováža charita či štát, majú byť oslobodené od DPH a cla.
Doprava a zrušenie vlakov zadarmo pre študentov
- Zrušia sa bezplatné lístky na vlak pre študentov, a to na čas, kým budú zatvorené školy.
- Vláda, ústredný krízový štáb a Úrad verejného zdravotníctva vyzvali dôchodcov, aby necestovali hromadnou dopravou, alebo cestovali len v nevyhnutných prípadoch. Ak výzva nezaberie, premiér povedal, že sú pripravení zrušiť bezplatné lístky na vlaky, ale aj zaviesť zákaz vychádzania pre niektoré časti populácie, povedal premiér. Ale nechce k tomu pristúpiť, a preto dôchodcov nad 65 rokov vyzýva na zodpovednosť a dúfa, že to pomôže.
Lokalizovanie mobilov a informovanie ľudí
- V skrátenom konaní bude predložená zmena zákona, ktorá povolí štátnym inštitúciám, aby mohli využívať lokalizačné dáta operátorov.
- Vyzvali obce a mestá, aby mali dostatočný počet liniek, kde môžu seniori požiadať o donášku potravín.
- Ministerstvo zahraničných vecí pripraví sumár všetkých opatrení v 20 krajinách a ukáže, ako fungujú.
- Vláda má začať využívať médiá, najmä verejnoprávne, na komunikáciu s verejnosťou. RTVS chcú využiť na informovanie na reklamnú kampaň na inštrukcie pre ľudí. Požiadajú aj súkromné médiá, aby odvysielali cielené kampane pre rizikové skupiny.
- Takisto požiada riaditeľa RTVS, aby zabezpečil o 18. hodine na STV 2 vysielanie svätej omše a tiež vysielanie vyučovacích slotov pre základné školy.
Výnimky pre advokátov a notárov
- Ministerka spravodlivosti v skrátenej lehote predloží zákon s výnimkou pre služby notárov či advokátov. Tak by mohli poskytovať služby aj v tomto čase. „Ak si chce niekto podpísať závet, asi by sme mu nemali povedať, že až po korone,“ povedal premiér. Zároveň nebudú plynúť zákonné súdne lehoty. Zastavenie lehôt je zatiaľ naplánované od 12. marca do 30. apríla. Ide podľa Matoviča o predbežný termín. Právnické osoby budú tiež môcť rokovať. Právnické osoby budú môcť prijímať rozhodnutia na diaľku.
- Do 30. apríla nebude môcť prísť k výkonu dražobného práva či exekúcii majetku.
Lehoty, ktoré sa netýkajú platieb, práca
- Premiér zaviaže ministerstvá, aby identifikovali všetky lehoty, ktoré sa nebudú musieť v tomto čase dodržiavať. Nejde o platobné lehoty, o tých sa bude rokovať v utorok.
- Ministerstvo zdravotníctva pripraví v skrátenom legislatívnom konaní povinnosť vykonať prevenciu v súvislosti s prácou. To znamená, že zamestnanci, ktorí k svojej práci potrebujú povinnú prehliadku, ju nemusia teraz mať.