piatok, 27. dec. 2024
unnamed

Gondolatok a bizonyítványosztás margójára

3.2.2020, 05:00
Zsuzsanna Sill

Az iskolákban eltelt az első félév, a diákok pénteken  megkapták a félévi értékelést. Ennek sokan örülnek, azonban vannak olyanok is, akik szorongással néznek elébe.

A szülői reakciók is jócskán eltérnek, a hangos büszkélkedéstől a gyermek szigorú szidásán át a pedagógusok hibáztatásáig mindenfélével találkozhatunk. Az iskola és vele együtt a pedagógusok különleges helyet foglalnak el a családok életében, mivel gyermekek idejük nagy részét itt töltik, a pedagógus  nemcsak oktatásukban, de nevelésük jó részében is feladatot vállalnak. A bizonyítvány nemcsak a diák, hanem a szülő és a pedagógus munkáját is értékeli, ezt ne felejtsük el. Az, hogy mennyire okoz meglepetést a szülőnek, jól mutatja, milyen intenzív volt a kapcsolattartás a félév folyamán a szülő és a pedagógus között. Mennyire kísérték figyelemmel a gyermek évközi munkáját, idejében felismerték-e, hogy valamilyen segítségre lenne szüksége. Elgondolkodtató kérdés vajon mit is rejt magában a félévi bizonyítvány, mennyire tükrözi a tudást, és hol vannak azok a készségek, melyek érdemjeggyel nem osztályozhatók, a  segítőkészség, a szorgalom, a kitartás? Mennyi munka van egy félévi jegyben? Hogy vélekednek erről a diákok, Somorja utcáin a következő válaszokat kaptuk. „ Eléggé elfáradtunk, félévi jegyekért is nagy a hajtás, aki nem küzdött a félévi jegyért, arra is sokkal több felelés és dolgozat írás várt, legalábbis a mi iskolánkban. A lexikális tudást preferálják a tanárok, és ez szerintem nem annyira jó.“

„Véleményem szerint nem feltétlenül kell jeleskedni minden tantárgyból, persze azt fontosnak tartom, hogy tájékozott legyek az élet minden területén. De nem görcsölök rá olyan tárgyakra, melyek a továbbtanulási terveimet nem befolyásolják. “

„ Sajnos  vannak tanárok, akik a felmérőkkel szinte terrorban tartják a diákokat. Nem is törődve azzal ki vagyok én, mint ember. Nem lehet rossz napod stb. Vannak azonban jófej tanárok általában a humán szakosak, aki jó hatással vannak a személyiségfejlődésemre.“

Zárszóként mit is mondhatnék gyakorló szülőként és pedagógusként? Bátorítsuk gyerekeinket, hogy ne csupán a jó jegyek legyenek a cél, hanem akarjanak szorgalmas, tudással felvértezett emberré válni, hasznos tagjai lenni a közösségüknek, a jegyek csak tájékozódási pontok legyenek.

logo_minor

Copyright © 2024 Šamorínčan