sobota, 5. okt. 2024
istvan

A gyermekáldozatokra emlékeztek Nagymagyaron

13.6.2018, 04:38
felvidek.ma
Neszméri Tünde/Felvidék.ma

Június 11-én Nagymagyaron koszorúzással egybekötött megemlékezést tartott a Magyar Gyermek- és Ifjúságvédelmi Szövetség (MAGYISZ) és a Carissimi Nonprofit Alap.

A magyar alapiskola falán lévő emléktáblát, mely a Felvidék gyermekáldozatainak állít emléket, négy évvel ezelőtt avatták fel a MAGYISZ kezdeményezésére. Azóta minden évben megemlékeznek az ártatlan áldozatokról.

A Felvidéken ez az első, és máig az egyetlen emléktábla, amely az 1940-es évek gyermekáldozataira emlékeztet. A holokauszt gyermekáldozatainak és azoknak a gyermekeknek állít emléket, akiket az 1940-es évek vészterhes időszakában üldöztek és akik a megpróbáltatásokba belehaltak. Négy évvel ezelőtt a tábla megálmodói és az iskola akkori vezetősége úgy határozott, legalább évente megemlékeznek a gyermekáldozatokról.

Azóta az iskolának új igazgatója van, de a szokást megtartotta, így az idén is fogadták a MAGYISZ és a Carissimi küldöttségét, hogy megemlékezzenek a negyvenes évek borzalmainak áldozatairól.

Az idei megemlékezés Pőcz Anna és Pőcz Sára előadásával kezdődött, akik Szabó Lőrinc Szeressétek a gyermekeket című versét adták elő. Utána Bohák Csaba, az iskola igazgató-helyettese köszöntötte a vendégeket és az iskola tanulóit.

Bohák Csaba röviden ismertette Nagymagyar község múltját és jelenét, elmondta: a községet valószínűleg még a 9. században alapította a honfoglaláskori magyar törzsszövetség névadója. Ugyan 1910-ben többségben magyarok lakták, 1920-ban a trianoni szerződés következtében Csehszlovákiához került, 1938-ban visszacsatolták Magyarországhoz, majd a második világháború után ismét Csehszlovákiához. A csehszlovák hatalom bezáratta a magyar iskolákat, ezzel a régi gyökerekre visszatekintő magyar oktatás Nagymagyaron évekig szünetelt. Az új iskola épületét, amelyen az emléktáblát négy évvel ezelőtt elhelyezték, 1962-ben adták át.

Átvett cikk, teljes cikk itt.

Copyright © 2024 Šamorínčan