Hladina v Hrušovskej zdrži sa znížila tak, že sa dalo prejsť po dne. Vodohospodári predtým oznámili, že hladina v Gabčíkove klesne mimoriadne až o dva metre. Dôvodom boli testy v plavebnej komore.
Telá rakov pri brehoch Dunaja sa už rozpadávajú, zapáchajú a hoduje na nich hmyz. Majitelia psov dávajú pozor, aby sa nimi nekŕmili. Rieka časť kalamity už zmyla, no zvyšky ostávajú.
Návštevníci dunajských luhov sa čudujú, prečo vodohospodári najskôr miestnej prírode pomáhajú simulovanými záplavami a následne tam za víkend zdecimujú život v rieke.
„Bol to horor, zomrela tam jedna generácia rýb a vodných živočíchov,“ tvrdí Peter Božík, predseda občianskeho združenia Slovenský rybársky klub. Ryby a raky, ktoré uviazli v plytčinách, sa podľa neho uvarili zaživa.
Prejdite sa po dne Dunaja
„Hladina Dunaja bola oveľa nižšie ako obvykle. K ostrovčekom sa dalo chodiť pešo po dne,“ opisuje sobotný výlet na bicykli Marek Kovačovič. „Raky uviazli v plytčine. Na desať metrov som ich narátal aj dvadsať. Boli tam aj mŕtve ryby, mušle a slávky. Na druhý deň som videl aj stovky tiel malých mŕtvych ráčkov.“
Za kalamitu v Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy podľa svedka udalostí Kovačoviča môže štátna Vodohospodárska výstavba, ktorá pár dní predtým testovala vynovenú pravú plavebnú komoru na Vodnom diele Gabčíkovo.
Následne úroveň vody vodohospodári opäť zvýšili, čo zrejme zapríčinilo odplavenie mŕtvych živočíchov po prúde rieky. Pri Hamuliakove časť z nich vyplavilo k brehom. V utorok bol zvyškami tiel pokrytý pás dlhý šesť kilometrov.
Vodohospodári: Nemáme o tom žiadne informácie
„Nevedeli sme tu ani pristáť, zastali sme na bahne,“ opisuje stav na rieke ešte pred pár dňami kormidelník miestnej cyklokompy. „Toto bolo položené celé v bahne, ukazuje na piliere, ktorými je prichytený pontón.“
Štátni vodohospodári upozornili na mimoriadnu situáciu tri dni vopred. „V rámci mimoriadnej manipulácie sa nepredpokladá prerušenie vodnej dopravy, v určitých úsekoch však môže dôjsť k zúženiu plavebnej dráhy,“ informovali na svojej webstránke vodohospodári.
O tom, že situácia by mohla mať vplyv na riečne živočíchy, sa nezmienili.
„O hromadnom úhyne rakov v Hrušovskej zdrži sme doposiaľ neevidovali žiadne informácie. Rovnako tak, okrem vás, sme k predmetnej téme nedostali ani žiadne dotazy,“ odpísali v utorok z kancelárie riaditeľa Vodohospodárskej výstavby. Situáciu vraj preveria so Slovenským rybárskym zväzom, ktorý je štátom poverený užívateľ rybárskych revírov.
Celý článok na stránke dennikn.sk: https://e.dennikn.sk/2491826/na-dunaji-vyplavilo-tisice-mrtvych-rakov-a-ryb-indicie-vedu-do-gabcikova-vodohospodari-tvrdia-ze-o-nicom-nevedia/?ref=tit&_ga=2.222044184.1045263631.1628084558-1532316849.1623064452