kros

Krosového šampionátu v Šamoírne sa zúčastnilo 337 bežcov

21.11.2016, 07:39
Slávka Gáborová

Dvadsaťštyriročný Peter Ďurec z UMB Banská Bystrica je kráľ slovenského krosu. Na domácom šampionáte v modernom športovom komplexe x-bionic equestor sphere v Šamoríne vyhral hlavnú kategóriu mužov-vytrvalcov na 10 km s náskokom 26 sekúnd pred Jozefom Urbanom a zavŕšil majstrovský hetrik (2014 - 2016).

Študent Lekárskej fakulty Karlovej univerzity v Prahe si prvenstvom zabezpečil miestenku na decembrové 23. ME v krose v talianskom meste Chia.

Dvojica najlepších vytrvalcov bežala plece pri pleci v štyroch z piatich dvojkilometrových okruhov. Zverenec Pavla Madára v TJ Obal servis Košice Urban však potom na Ďurecovo zrýchlenie v poslednom kole nezareagoval a skončil na krosových M-SR už štvrtý raz v kariére druhý. O bronz zviedli tuhý boj Radovan Tomeček a maratónsky špecialista Boris Csiba, ktorí tiež bežali vyše 8 km spolu. V závere mal viac síl 22-ročný Tomeček, ktorý o 14 rokov staršieho súpera zdolal o 4 sekundy.

,,Potešilo ma, že sa mi podarilo dovŕšiť zlatý hetrik. Ak mám porovnať tie tri prvenstvá, tak minulý rok sme v porovnaní s týmto šampionátom väčšinu trate skôr preklusali a rozhodovalo sa až v záverečnom finiši, teraz bolo vyššie tempo. S Jožom Urbanom sme absolvovali takmer celú trať vedľa seba. Naša dohoda znela, že každý okruh bude iný z nás diktovať tempo. Keď som necelé dva kilometre pred cieľom zrýchlil tempo, neurobil som to preto, že by Jozef mal nejakú väčšiu krízu, ale preto, že mi naše spoločné tempo už nevyhovovalo. Zdalo sa mi pomalé. Preto som natiahol krok a odhodlal sa k rozhodujúcemu nástupu, " uviedol Peter Ďurec, zverenec pražského kouča Jana Pernicu.

Preteky žien na 8-kilometrovej vytrvaleckej trati vyhrala pri neúčasti 6-násobnej šampiónky Kataríny Berešovej (olympionička z Ria je po operácii) trochu nečakane Novozámčanka Lucia Janečková behajúca za BMSC Bratislava. Zverenka Jána Bötchera o 3 sekundy predstihla Soňu Vnenčákovú (AO Svit), štvrtú na tohtoročných MS v behu do vrchu a hlavnú favoritku súťaže. Bronz si vybojovala skúsená Petra Fašungová (VŠC Dukla B. Bystrica), ktorá však už behá len popri zamestnaní.

,,Rozhodujúce pre tieto preteky bolo správne rozloženie si síl. Novinkou oproti minulému roku boli prekážky na trati, ktoré sme museli absolvovať. Práve za poslednou z nich som sa rozhodla nastúpiť k rozhodujúcemu útoku. Bolo to tesne pred cieľom, práve tam sa rozhodli preteky. Dovtedy sme so Soňou Vnenčákovou bežali plece pri pleci a čakali sme, ktorá z nás sa prvá odhodlá k nástupu. Vyšlo to na mňa, čo ma veľmi teší. Krízu na trati som nemala žiadnu, ale nebežalo sa mi ľahko, lebo na niektorých úsekoch bolo blato a mäkký podklad, " uviedla Lucia Janečková.

Prvý krosový titul v kariére si v súťaži míliarov na 4 km vybojoval Jozef Repčík (BK HNTN Bratislava). Špecialista a slovenský rekordér na 800 m o 8 sekúnd predstihol lanského vicemajstra Jozefa Bubeníka (MKŠS Kys. N. Mesto) a po bronze v roku 2013 a striebre v roku 2012 pridal do zbierky svoje prvé zlato na M-SR v cezpoľnom behu. Najlepší slovenský maratónec Juraj Vitko (MKŠS Kys. N. Mesto), ktorému tesne ušiel limit na OH v Riu, bral po zdravotných problémoch a menšom počte nabehaných kilometrov v dôsledku pracovného vyťaženia na pozícii PR manažéra futbalistov MŠK Žilina bronzovú medailu.

Špecialistka na 400 m Iveta Putalová (BK HNTN Bratislava) síce neobhájila vlaňajší nečakaný titul v pretekoch míliarok na 4 km, ale zo striebra (bežala len v rámci zimnej prípravy) mala veľkú radosť. Štvrtá na 400 m na HME 2015 a šiesta na HMS 2016 prehrala len s 21-ročnou Luciou Vlčákovou (VŠC Dukla), ktorú trénuje Roman Benčík. Bronz si vybojovala 44-ročná veteránka, v minulosti špičková juniorka na 1500 m, Alena Pochybová z Kysuckého Nového Mesta.

Pekné súboje priniesli aj súboje v juniorských kategóriách, v ktorých sa tiež bojovalo o nomináciu na decembrové krosové ME. U chlapcov prekvapujúco triumfoval levický triatlonista (na MEJ 2016 v Lisabone 37.) reprezentujúci AC Nové Zámky Matúš Verbovský, u dievčat bola najlepšia zverenka Dušana Valenta Eva Slančíková.

Najúspešnejším klubom na M-SR v cezpoľnom behu v Šamoríne sa stal VŠC Dukla Banská Bystrica s 3 titulmi pred AFK Nové Mesto n/V. a AC Nové Zámky s 2 prvenstvami, po jednej zlatej získali MKŠS Kysucké Nové Mesto, TJ Obal servis Košice, MAC Rača, BK HNTN Bratislava, BMSC Bratislava, AK Svetlošák Banská Bystrica a UMB Banská Bystrica.

Najpočetnejšie obsadená kategória M-SR boli mladšie žiačky s 58 účastníčkami, mladších žiakov bolo 45 a mužov v súťaži vytrvalcov 39. Celkovo štartovalo 337 bežcov zo 65 klubov a troch krajín. Okrem slovenských bežcov totiž štartovali mimo súťaže aj pretekári z Rakúska a Maďarska.