pondelok, 6. jan. 2025
miloslavov_alzbetin_dvor

INDEX: Miloslavov sa nafúkne o tisícky obyvateľov

12.11.2019, 08:01
index.sme.sk
Wikipédia

Stali sa vedľajším produktom realitného boomu v okolí veľkých miest. Živelne rastú a nových záujemcov lákajú výhodnejšími cenami nehnuteľností či vidieckym charakterom života.

Správu priniesol portál index.sme.sk.

Že ich obyvatelia musia riešiť zápchy, nedostatok služieb a problémy súvisiace so živelným nárastom je druhá stránka mince.

Hovoríme o satelitoch, ktoré sa aj vďaka rastúcim cenám nehnuteľnostiam stali fenoménom posledného desaťročia.

Sú všade vo svete, každá lokalita má svoje špecifiká. Obce v okolí Bratislavy často pripomínajú nekoordinovane vznikajúce lastovičie hniezda.

Pozitívny príklad

Svoje by o tom vedeli rozprávať obyvatelia satelitov roztrúsených v okolí hlavného mesta.

Občas sa nájdu aj pozitívne príklady, ktoré ukazujú, ako by to v ideálnom stave mohlo vyzerať. Jeden taký aktuálne ukazuje obec Miloslavov.

Obec v okrese Senec zaznamenala v uplynulom desaťročí dramatický nárast obyvateľstva.

Kým na konci roka 2009 mala podľa Štatistického úrad 1 670 obyvateľov, na konci minulého roka ich už bolo 3 035. Ďalšie stovky ľudí bývajú v obci bez toho, aby ich štatistiky evidovali.

Na jednej strane musí obec riešiť problémy s nedostatkom miest v škôlke a škole, neplatenie podielových daní či nedostatočné financie na chod bežných vecí, existujú aj ďalšie súvisiace komplikácie.

Napríklad úroveň kvality života obyvateľov, ktorých nároky stúpajú. Aj preto obec v apríli vyhlásila urbanisticko-architektonickú súťaž s cieľom naplánovať nový územný plán tak, aby viac reflektoval na nové pomery obce.

„Náš pôvodný územný plán bol rozsiahly a nespĺňal aktuálne parametre. Máme dve časti obce, ktoré sme chceli spojiť. Aj preto sme oslovili ľudí, ktorí tomu rozumejú a pomôžu nám s tým,“ vysvetľuje pre INDEX starosta Miloslavova Milan Baďanský.

Problémom, ktorý odhalila aj analýza, je, že pôvodný plán myslel len na výstavbu rodinných domov a bytových domov. Obec predostrela myšlienku, aby boli do plánu zaznačené aj plochy určené pre občiansku vybavenosť.

V podkladoch sa uvádza, že v obci by mohlo žiť až desať tisíc obyvateľov. A môže ich byť i viac.

„Treba uvažovať s ďalším nárastom počtu obyvateľov do roku 2030, ktoré nastane v súvislosti ďalším rozširovaním funkčných plôch v územnom pláne,“ písalo sa v podkladoch súťaže.

Nové centrum

Obec predpokladá, že v budúcnosti sa spoja obe jej časti, Miloslav a Alžbetin dvor. Súťaž mala priniesť návrhy, ako by mohlo vyzerať nové polyfunkčné centrum, ktoré by medzi nimi malo vyrásť.

Súťaž prebiehala v dvoch kolách. Do druhého postúpila trojica architektonických štúdií.

Výsledky priniesol web Slovenskej komory architektov Archinfo. Za víťazný označila porota návrh architektov v zložení Michal Bogár, Mária Bogarová, Ema Ruhigová a Roman Ruhig.

Rozšírenie o tisícky obyvateľov

V prvej etape sa predpokladá výstavba nového námestia a parku. Súčasťou má byť aj začiatok výstavby dopravného obchvatu na východnom okraji obce, ktorý sa odpojí kruhovým objazdom z cesty C1 a bude pokračovať na Studené.

V druhej etape má pokračovať výstavba na území po bývalom zbernom dvore. V pláne je vznik novej umeleckej školy, futbalového ihriska a bežeckého oválu. Cieľom je vytvoriť nový ucelený školský areál.

Architekti mysleli aj na stavebný materiál. Určili lokalitu, z ktorej by sa mal ťažiť štrk, na tomto mieste by malo vzniknúť nové jazero. Okolo neho by mala časom vyrásť rekreačná zóna.

Tretia etapa predpokladá budovanie ďalších obytných domov, vytvorenie plaveckého bazénu či jednotiek prechodného ubytovania.

Podľa prepočtov by sa realizovaním nového centra mal zvýšiť počet obyvateľov obce o 3 600. Návrh počíta so vznikom nových záchytných parkovísk, ktoré by mali vytvoriť takmer tristo stojísk.

Starosta Miloslavova hovorí, že súťaž ukázala možnosti, víťazný návrh sa bude upravovať.

Kompletnú správu aj s obrazovým materiálom si môžete prečítať  TU.

 

Copyright © 2025 Šamorínčan