Náš A tím sa v pondelok podvečer v Pomlé stretol na spoločnom tréningu, prvýkrát od 13.marca, keď vedenie klubu zastavilo činnosť všetkých kategórií. Dodržiavajúc všetky hygienické nariadenia, hráči podstúpili meranie telesnej teploty a dezinfekciu dotykových častí tela.
Na prvom zraze sa zišla celá skupina, ktorá bola aktuálne trénerovi Jánovi Blaháčovi k dispozícii, tréning hráči absolvovali rozdelení do menšieho počtu hráčov. Od zajtra budú trénovať v menších skupinách, aby sa tak riziko nákazy znížilo na minimum.
Na prvom tréningu hráči absolvovali výklus a cvičenia, pri ktorých dodržiavali minimálne dvojmetrový odstup, čo sa zrejme nezmení ani v najbližších dňoch. “Samozrejme, ide o nejaký udržiavací mód pre hráčov, aby sa do toho pomaly začali dostávať. Keďže je momentálne možnosť trénovať aspoň takto, využili sme ju. Všetci sa však zhodneme na tom, že futbal je kontaktný šport, takže návratom do tréningového procesu by som to nenazval,” komentoval prvý zraz športový riaditeľ ŠTK, Csaba Horváth.
Súčasný scenár počíta s možnosťou reštartu dvoch najvyšších futbalových súťaží od 6. júna. A hoci sa fanúšikom môže zdať, že reštartom tréningov je všetko na dobrej ceste k návratu (nielen) druholigovej súťaže, Csaba Horváth upozorňuje, že to tak zďaleka nie je. “Vo vzduchu visí viacero otáznikov, nielen tie, kedy a či kompetentní povolia dohratie súťaží, hoci aj tu môžeme polemizovať, či je lepšie posúvať kalendár súťaže až niekam do júla či augusta, alebo súťaž ukončiť a sústrediť sa na ďalšiu sezónu.
Okrem toho však skôr ako súťaž reštartujeme potrebujeme vyriešiť množstvo ďalších aspektov. My ako klub sme v čase opatrení hráčov zmluvne podržali, ale viac ako polovici tímu zmluvy končia na konci mája či v polovici júna. Tak boli nastavené aj rozpočty na začiatku sezóny. Ak sa nám sezóna predĺži, vzniknú nám neúmerné náklady, ktoré zatiaľ nikto z kompetentných nepomenoval a už vôbec nepredostrel návrhy na ich kompenzáciu. Navyše vzniká nesúlad medzi trvaním súťaže a prestupovými obdobiami. Neexistuje pre nás možnosť, aby sme prinútili hráča podpísať zmluvu na mesiac či dva. A v prípade, že sa nevieme dohodnúť, taký výpadok nevieme personálne nahradiť, keďže prestupy nie sú možné,” načrtol jeden z problémov.
Okrem toho upozorňuje aj na právne vákuum, ktoré koronakríza odkryla. “Ako jeden z mála klubov sme pri zazmluvňovaní hráčov dodržiavali Zákon o športe, čím sa naši hráči dostali do pozície zamestnancov, ktorí sú oslobodení od odvodov. Dodnes nám neboli priznané kompenzácie na mzdy zamestnancov, tak, ako je to v prípade ostatných zamestnávateľov. Prvé stanoviská, ktoré sme zo strany štátu dostali, hovorili o tom, že športovcov nevnímajú ako zamestnancov ale SZČO, čo je v absolútnom rozpore s tým, prečo sa prijímal Zákon o športe.
Jednoducho, základné veci vo futbale nefungujú. Dva mesiace po vzniknutí tejto situácie stále nemáme kompenzácie za stratu príjmov v období opatrení, ani návrhy riešení na potenciálne náklady spojené s predĺžením sezóny,” prezrádza a svoj výpočet otáznikov dopĺňa: “Nie je jasné, ako sa máme zachovať v prípade zahraničných hráčov, ktorí sa v prípade návratu na Slovensko dostanú do dvojtýždňovej karantény. Mesiac pred posledným možným termínom na reštart nevieme, či ich máme do karantény poslať. Aj v prípade, že ju absolvujú, dva týždne tímového tréningu nie je dosť na podanie plnohodnotného výkonu v lige.
Pokým sa všetky tieto otázniky nezodpovedajú, nebudeme ako klub za dohratie aktuálnej sezóny. Samozrejme, rešpektujeme nadriadenosť SFZ a v prípade, že sa súťaž reštartuje, dohráme ju v plnom nasadení,” uzavrel Csaba Horváth.
Hajrá Somorja!