štvrtok, 14. nov. 2024
Cyklosezóna je v plnom prúde. Pravidlá bezpečnej jazdy: Prilba nie je na parádu

Cyklosezóna je v plnom prúde. Pravidlá bezpečnej jazdy: Prilba nie je na parádu

27.5.2021, 06:29
KR PZ Trnava

Polícia Trnavského kraja už eviduje v tomto roku smrteľnú nehodu cyklistu. Veľké množstvo ľudí používa bicykle nielen ako hobby, ale aj ako každodenný prostriedok dopravy. Zhrnieme si teda základné pravidlá, ktoré by mal ovládať každý cyklista. Viaceré sme už spomínali v súvislosti s používaním elektrických kolobežiek, tak si ich opäť pripomenieme.

 

-          Dieťa do 15 rokov musí mať počas jazdy na hlave riadne upevnenú prilbu, to platí aj pre dieťa prevážané v sedačke.

-          Na bicykli sa jazdí v pravo, a predovšetkým na cestičke pre cyklistov. Kde nie je, jazdí sa po pravom okraji cesty.

-          Po chodníku smú jazdiť LEN deti do 10 rokov, a to pod dohľadom osoby staršej ako 15 rokov. Samé môžu deti jazdiť po cestičke pre cyklistov, lesnej a poľnej ceste a v obytnej zóne.

-          Jazdiť na bicykli smie osoby len sama, jazda v páre je možná len na tandemovom bicykli.

-          Dieťa do 10 rokov môže viesť na pomocnom sedadle, na to určenom, len osoba staršia ako 15 rokov

-          Na cestičke pre cyklistov smiete ísť aj dvaja vedľa seba, nesmiete však ohroziť ostaných. Všade inde sa môže jazdiť len jednotlivo za sebou.

-          Obe ruky musia byť na riadidlách, jednu ruku môžete uvoľniť len v prípade, ak s ňou ukazujete zmenu smeru jazdy.

-          Počas jazdy nikdy nesmiete používať mobil alebo iné zariadenie, nesmie sa viesť pes ani iné zviera.

-          Pokiaľ jazdíte v meste, obci alebo na cestičke pre cyklistov, hladina alkoholu vo vašom dychu nesmie prekročiť 0,5 promile. Na iných miestach je tolerancia alkoholu nulová.

 

Aj na bicykli platí zásada „vidieť a byť videný“, preto je povinnosťou mať na bicykli umiestnené odrazové svetlá, prípadne mať reflexné prvky umiestnené na sebe. Za zníženej viditeľnosti musí byť bicykel navyše vybavený osvetlením vpredu aj vzadu.

Čoraz častejšie sa na cestách stretávame aj s elektrickými bicyklami. Nezabúdajte, že pokiaľ najvyššia rýchlosť elektrobicykla presiahne 25 km/h, a jeho menovitý výkon presiahne 0,25 kW, potrebujete na jeho riadenie príslušné vodičské oprávnenie.

Polícia upozorňuje, že cyklisti sú jednými z najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky. V podstate jediné, čím si môže cyklista chrániť zdravie a život v prípade nehody, je prilba. Aj keď nie je v zákone používanie prilby prikázané všetkým cyklistom, polícia odporúča ju používať, a to nie len pri jazde mimo, ale aj v rámci miest a obcí. Buďte zodpovední, aby ste čo najviac zvýšili svoju šancu na šťastný návrat domov.

Copyright © 2024 Šamorínčan