Na Žitnom ostrove sa po minuloročnom incidente, kedy sa v pitnej vode objavil zakázaný pesticíd atrazín, uskutočnili viaceré kontroly. Ich výsledky podľa hovorcu envirorezortu Tomáša Ferenčáka napovedajú, že prítomnosť atrazínu je dôsledkom jeho používania pred zákazom.
Uviedol to v reakcii na stredajšiu tlačovú konferenciu OZ Za našu vodu. "Minister sľúbil rázne kontroly. A dodnes nepoznáme výsledky týchto kontrol," povedal na nej podpredseda združenia Tibor Tóth.
Desiatky kontrol podľa Ferenčáka zatiaľ nepreukázali nedovolené zaobchádzanie s pesticídom atrazín, no asi v 20 prípadoch odhalili porušenia zákona týkajúce sa iných znečisťujúcich látok. "Naďalej platí stav zvýšených kontrol," dodal.
V súvislosti s ochranou Žitného ostrova tiež aktivisti upozorňujú, že zásoby podzemnej vody tam ohrozuje ťažba štrkopieskov pre výstavbu diaľnice D4 a rýchlostnej cesty R7.
"Naši inšpektori kontrolujú, či pri ťažbe nedochádza k odkrývaniu spodných vôd alebo k nelegálnemu uloženiu odpadu. Keď budú kontroly sfinalizované, prijmeme adekvátne kroky, prípadne sa obrátime na políciu. A samozrejme, budeme informovať," reagoval Ferenčák.
Aktivisti sa tiež nazdávajú, že ministerstvo zdržuje rozšírenie ochranného pásma pri vodárenskom zdroji Šamorín, kde sa zatiaľ začína realizovať výstavba. Ferenčák to odmieta. Ministerstvo podľa neho nemalo inú možnosť, ako vec vrátiť na opätovné konanie. Proti rozhodnutiu okresného úradu sa totiž odvolalo 27 subjektov.
"Okresný úrad sa napríklad nevysporiadal s námietkami Hamuliakova. No v odôvodnení úrad konštatoval, že obec nemala pripomienky," priblížil hovorca.
Koncom roka 2017 Úrad verejného zdravotníctva SR zakázal pitie a používanie pitnej vody z vodovodu v niektorých obciach na Žitnom ostrove pre vysoké hodnoty pesticídu atrazín. V januári zákaz zrušil, pretože kvalita pitnej vody už bola podľa neho vyhovujúca. Aktivisti odvtedy namerali zistili prítomnosť atrazínu opäť, aj keď len v polovičnom množstve najvyšších povolených hodnôt.