sobota, 28. dec. 2024
Ako fungujú športové kluby počas koronakrízy: Klub Šermu Šamorín

Ako fungujú športové kluby počas koronakrízy: Klub Šermu Šamorín

23.4.2020, 14:00
Tatiana Gáborová

Pred pár dňami sme vám priniesli dva články o tom, ako sa s epidemiologické opatrenia dotýkajú bedmintonového a zápasníckeho klubu. Dnes vám prinášame tretí, kde nám na otázky odpovedá vedenie šermiarskeho klubu. V rozhovore sa dozviete ako zvládajú situáciu, prečo je pre mladšie kategórie domáce trénovanie problém a napríklad aj to, ako riešia situáciu šermiarske kluby v USA.

Zmenili ste v súvislosti so zavedením epidemiologických opatrení, zvyčajný tréningový režim ? Ak áno, kedy?

Áno, zabehnutý tréningový režim sa zmenil. Šermiareň sme zatvorili 13.marca.

Považujete prerušenie tréningov, resp. zmenu tréningového režimu, za problém?

Je to problém hlavne pre mladšie generácie. Šerm má osobitnú techniku, šermiarske pohyby sa v obyčajnom pohybe človeka nevyskytujú, treba sa ich naučiť. Prerušenie tréningov pre mladšie deti, ktoré ešte šermiarske pohyby nemajú vžité, je dlhodobé prerušenie tréningov veľkým krokom späť. Samozrejme, záleží od jednotlivca, koľko toho zabudne a ako rýchlo sa dostane späť na predošlú úroveň.

Od 15-16 rokov vyššie, technika tiež degraduje ale návrat späť je oveľa rýchlejší. Uvedená veková skupina skôr stráca všeobecnú a špeciálnu kondíciu - pre nich sezóna mala vrcholiť začiatkom apríla Majstrovstvami sveta kadetov a juniorov v Salt Lake City, ktoré boli zrušené. A keďže, Medzinárodná a aj Slovenská šermiarska federácia zrušili všetky turnaje tejto sezóny, absencia tréningov až taký problém nie je. Samozrejme berúc do ohľadu, že táto veková skupina už vie trénovať aj samostatne, teda udržiavať svoju kondíciu na úrovni, na ktorej neskôr môžeme začať stavať.

Čo je podľa vás v súčasnej situácii potrebné zrealizovať, aby vaši zverenci a zverenkyne do budúcnosti nestratili doterajšie výsledky na súťažiach ?

Toto je dosť hypotetická otázka ... nevieme koľko krízové opatrenia ešte potrvajú, naše ďalšie kroky sa budú odvíjať od toho. Momentálne ideme na neprebádanou cestou, veríme, že situácia sa v krátkej dobe stabilizuje a vráti do starých koľají, ak by to však behom mesiaca/dvoch nenastalo, budeme musieť začať myslieť na to, ako v tejto ošemetnej situácii kvalitne fungovať.

Snažíte sa svojich zverencov a zverenkyne trénovať individuálne, resp., zadávate im tréningový program, ktorý zvládajú sami ? Ak áno, akou formou a aké máte na tento spôsob tréningu ohlasy?

Niektoré kluby, hlavne v USA, ale aj v niektorých Európskych a Ázijských krajinách sa snažia pracovať online, som v kontakte s niektorými trénermi z USA. Musia platiť prenájmy šermiarskych hál, zarobiť si na platy a preto sa snažia takouto formou prísť k určitému príjmu. Ale na základe toho čo som od nich počul, táto forma tréningu nie je veľmi výnosná. Pracujú cez online tréning s dosť širokou škálou žiakov a žiačok, čo sa týka veku, a tak je dosť ťažké navrhnúť tréning (čo je dobré pre 8-10 ročné dieťa, ešte ako-tak vyhovuje 11-13 ročnému ale 14 a viac ročnému už nevyhovuje vôbec).

Oprava technického prevedenia pohybov je skrz obrazovku veľmi zložitá a keď sa tréner zameria viac na jednotlivca, ide to na úkor celej skupiny.

Takže u nás sme zvolili formu krátkych videí, ktoré uverejňujeme na stránke klubu: www.fencing-samorin.sk/doma/doma01.html. Pridávame tam k videám aj krátke vysvetlenia. Videá sú zatiaľ viac zamerané na mladých šermiarov, lebo starší už majú potrebné znalosti k tomu aby si základné tréningy v rámci možností vedeli navrhnúť aj sami.

Samozrejme to neznamená, že na nich nemyslíme, postupne budeme uverejňovať krátke videá aj pre nich.

Uvedená situácia je však trošku aj prospešná. Najmotivovanejší pretekári a pretekárky majú oveľa viac času na pozeranie šermiarskych turnajov (analyzovanie pohybov súpera alebo súperiek, ale aj vlastného šermu), takže sa vedia viac venovať sledovaniu taktiky vrcholových šermiarov a šermiarky svojej zbrane, čo im do budúcnosti môže byť len prospešné - šermu sa totiž často hovorí aj šachy v pohybe. Je hlavne takticko-technickým športom.

Čo by ste v dnešnej situácii privítali, aké opatrenie alebo rozhodnutie, ktoré by vám a vašim zverencom uľahčilo situáciu ?

Ako prvý krok by bolo vhodné, keby sa mohla otvoriť šermiareň k individuálnemu tréningu, čo by pomohlo hlavne menším, ktorí by si formou individuálnych tréningov mohli zlepšovať techniku a taktiku. Síce by to veľmi zaťažilo trénerov, ale asi toto bude práve prvý krok smerom k návratu do systému spred krízového stavu.

Chceli by ste ešte niečo dodať ?

Buďme zodpovední - zostaňme doma, a využime čas aj na pohyb. Trénujme, športujme formami, ktoré sa dajú robiť aj doma. Nezabúdajme, že pohyb upevňuje zdravie, ktoré je hlavnou zbraňou v boji s koronavírusom.

Chceli by sme týmto poďakovať Jozefovi Nagyovi za to, že nám ochotne odpovedal na otázky. Prajeme pevné nervy, odhodlaných zverencov a zverenkyne a veľa úspechov, hneď ako to bude možné.

Copyright © 2024 Šamorínčan