štvrtok, 1. dec. 2022
IMG_1144

Vo štvrtok sa rozhodne o platenom parkovaní

6.4.2016, 10:00
Slávka Gáborová

Vo štvrtok 7. apríla o 15.30 hod. sa v zasadačke Hasičskej stanice začína zasadnutie mestského zastupiteľstva. Na programe má množstvo bodov, siedmym v poradí je rokovanie o Všeobecne záväznom nariadení, ktoré zavádza v našom meste platené parkovanie s účinnosťou od 1. mája.

,,Zajtra sa rozhodne o definitívnej podobe systému a následne sa odpovie na otázky či pripomienky občanov. Prišlo ich niekoľko a niektoré z nich boli akceptované,” povedal viceprimátor Csaba Orosz.

Návrh VZN 3/2016 vyvolal v meste veľkú diskusiu a téme parkovného sa venovali aj celoštátne médiá. Ľudia v nich nekritizovali ani tak to, že mesto sa rozhodlo regulovať dopravu v meste zavedením parkovného ale skôr to, že k tomuto kroku pristúpilo bez verejnej diskusie.

Zaujímavé je aj to, že už od 18. decembra 2015 má mestská spoločnosť AREA zapísané vo svojom predmete činností aj prevádzkovanie parkovísk.

Mesto však s odmietnutím verejnej diskusie začalo informovať o zavedení parkovného až po marcových parlamentných voľbách.

Šamorínčan ako internetové spravodajské noviny sa pred týždňom (30. marec) tiež obrátili na mesto s niekoľkými otázkami a odpoveď sme nedostali.

Časť z nich bola položená jedným z občianskych aktivistov prostredníctvom infozákona. Mestu zatiaľ plynie zákonná lehota na ich zodpovedanie.

  1. Aký je celkový počet parkovacích miest, ktoré majú byť spoplatnené?
  2. Koľko parkovacích automatov sa má nachádzať v meste po spoplatnení parkovania a na akých konkrétnych miestach?
  3. Aká je cena, resp. predpokladaná cena jedného parkovacieho automatu vrátane jeho montáže a uvedenia do prevádzky?
  4. Aké sú celkové náklady mesta spojené so spustením prevádzky spoplatneného parkovania?
  5. Aké sú odhadované náklady na údržbu parkovacích automatov?
  6. Aký je odhadovaný príjem z parkovného mesačne/ročne?
  7. Uvažuje sa o možnosti bezplatného napr. 15 minútového parkovania?
  8. Obyvatelia “centra” považujú za diskrimináciu, že spoplatnenie sa netýka Dunajskej ul. Kasárenskej, Hlbokej… Rozšíri sa platená zóna aj do týchto lokalít?
  9. Koľko bude vydaných výnimiek, koľkých vozidiel sa platenie nebude týkať (vozidlá MÚ, pracovníkov a organizácií mesta)?
Copyright © 2022 Šamorínčan