pondelok, 27. máj. 2024
Víkendové kolo v ohrození. Šamorínske družstvo je zdecimované

Víkendové kolo v ohrození. Šamorínske družstvo je zdecimované

12.3.2021, 12:30
basket.sk
ilustr obrázok

Záverečnú fázu nadstavby Niké extraligy žien komplikuje covidová situácia. Tímy najlepšej štvorky odohrali svoje posledné zápasy 20. a 21. februára a následne prepukli problémy s nákazou v zostavách Piešťanských Čajok a ŠBK Šamorín.

Odložené tak muselo byť kolo plánované na 28. februára a finálový turnaj Slovenského pohára preložili z dní 6. a 7. marca na 20. a 21. marca. Čas však beží, termíny nepustia a Hracia komisia SBA preto rozhodla, že zápasy Šamorín – Ružomberok a Piešťany – Košice je potrebné odohrať túto sobotu. V stredu 17. marca je potom potrebné odohrať duely Ružomberok – Piešťany a Košice – Šamorín. To všetko v záujem umožnenia štartu play-off (24. marca) a dohratia súťaže do 7. mája. Už 10. mája by totiž mala odštartovať príprava reprezentácie žien pred majstrovstvami Európy.

Okrem zápasu Piešťany - Košice je ohrozený v tejto chvíli aj druhý sobotňajší zápas, ktorý je na programe v šamorínskej hale ŠC Samaria. Podobne ako Piešťany, silné následky korony totiž pociťujú aj hráčky z juhu Slovenska.

Či nastúpime? V tejto chvíli nevieme,“ popisuje aktuálnu situáciu v klube manažér ŠBK Karol Kardoš. „V piatok sa hráčkam skončí karanténa a majú absolvovať kontrolu u lekára. V tejto chvíli teda netuším, či sa budú môcť zapojiť do prípravy na zápasy. Dievčatá sú v tejto chvíli stále PN a už v sobotu by mali odohrať súťažné stretnutie.“

V Šamoríne bolo pozitívne testovaných sedem hráčok. „Tri týždne netrénovali a k tomu musím pripočítať ďalšie tri dievčatá. Jedna má zlomenú ruku, druhá netrénuje pre problémy s pľúcami od decembra a tretia má natiahnuté slabiny. Náš štrnásťčlenný káder je teda momentálne zdecimovaný a reálne trénujú iba štyri dievčatá. Tým sa skončila karanténa 6. marca a neboli pozitívne testované,“ pokračuje Kardoš. Rozhodnutie Hracej komisie o nutnosti odohrať dve stretnutia v najbližších možných termínoch prijali v Šamoríne so znepokojením.

Určite sa dalo nájsť aj iné riešenie. V prípade dobrej vôle. Tu nejde o termíny, ale tu sa už zahrávame so zdravím hráčok. Sedem hráčok má za sebou liečbu covidu a všetci vedia, aké to má následky. Ak by sme ich hneď teraz zaradili do tréningového a zápasové zaťaženia, tak sa budeme zahrávať s ich zdravím. Je to jednoducho rozhodnutie hracej komisie a tá musí vedieť, čo robí,“ pridáva K. Kardoš.

Radosť zo súčasnej situácie nemajú ani v Ružomberku. Podľa výkonného riaditeľa Radoslava Popelku však iné možnosti riešenia neexistovali a nastavený systém je potrebné rešpektovať.

„Nebudem sa tým tajiť, komunikovali sme s Piešťanami a Šamorínom a hľadali sme možnosti. Ani my nechceme, aby tu boli kontumácie. Je tu však systém ligy, sú tu pravidlá a od októbra máme metodiku diktovanú Úradom zdravotníctva. Nebolo by dobré pristupovať k precedensom a je potrebné odohrať súťaž tak, ako bolo dohodnuté. Desiateho mája má začať príprava reprezentácie, hráčky majú kontrakty formulované k pôvodnému termínu ukončenia sezóny a vyvolalo by to teda problémy a ekonomické náklady,“ upozorňuje ružomberský riaditeľ. Jeho klub je teda pripravený vycestovať v sobotu do Šamorína. „Celá situácia nás mrzí a nikomu neprajeme nič zlé. My sme si tieto veci odbili pred Vianocami. Momentálne máme už iba starosti so zraneniami, ale to k športu patrí. My sme teda pripravení hrať zápasy.“

Avizované dve piešťanské zápasové ambície by vložili MBK do rúk prvenstvo v nadstavbe a tým pádom aj najvýhodnejšiu pozíciu pred play-off.

„Čísla nepustia, ale úprimne hovorím, že my by sme si radšej vybojovali prvé miesto na ihrisku,“ prízvukuje Popelka. „Svoju šancu na prvé miesto sme zacítili po zakopnutí Piešťan so Šamorínom. Mali sme hrať proti Piešťanom doma a vonku proti Šamorínu. Táto konštelácia nám dávala slušné šance. Osobne stále verím, že všetky zápasy odohraté budú. Ak nie, tak s tým bohužiaľ nič nenarobíme. Musím však povedať, že prvé miesto pred play-off ešte nemusí nič znamenať. Play-off je nová súťaž a podstatné bude to, kto uspeje v rozhodujúcej fáze sezóny. Každý z tímov prvej štvorky ukázal svoju silu a pri tejto vyrovnanosti bude boj o majstrovský titul veľmi zaujímavý.“

[4.] ŠBK Šamorín (2–8) – [2.] MBK Ružomberok (7–3)

termín stretnutia: 13. 3. 2021 (sobota) o 18.00 hod.

vzájomné zápasy v tejto sezóne: 42:79 (d), 52:72 (v), 36:104 (v)

o čo hrajú domáci: prvým víťazstvom nad Ružomberkom v aktuálnom ročníku by sa udržali v boji o 3. miesto pred play-off (aktuálna bilancia ŠBK vs. YAK: 1–2, skóre –7)

o čo hrajú hostia: tretie víťazstvo v rade by im zaručilo zotrvanie v boji o 1. miesto po nadstavbovej časti (aktuálna bilancia RBK vs. PNC: 1–2, skóre –6)

Skupina o 5. – 8. miesto

Výrazne pokojnejšia je situácia v skupine o piate až ôsme miesto. Posledné Spišiačky sa pokúsia o prvé víťazstvo v podtatranskom derby proti Popradu. Jasnými favoritkami sú však hráčky hosťujúceho BAM. Podobne jasné by to malo byť aj v banskobystrickom derby. Tím ŠKP ešte nestratil v „dolnej“ skupine ani bod, no posledné vzájomné meranie síl už prinieslo aspoň veľmi slušnú vyrovnanosť.

Copyright © 2024 Šamorínčan