nedeľa, 19. máj. 2024
microsoft

V Trnavskom kraji pokračujú podvody s opravou počítača

17.2.2021, 14:41
TASR

Trnavskí policajti prijali za posledné týždne viacero oznámení od ľudí, keď ich podvodníci obrali o desaťtisíce eur. Podvodníci sa v anglickom jazyku predstavia ako skutoční pracovníci technickej podpory Microsoftu.

Pozor: Microsoft nikdy nekontaktujte svojich štandardných zákazníkov ako prvý, kontakt môže vyvolať ako prvý len užívateľ, nie spoločnosť.

Obetiam predstierajú pomoc pri technickej podpore softvéru. Od osoby postupne vylákajú vzdialený prístup do počítača, citlivé údaje k platobným kartám- číslo karty,  PIN číslo, požiadajú o zaslanie kópie občianskeho preukazu.  Podvodníci vďaka tomu prístup skutočne získajú aj takto na diaľku a obsah počítača zablokujú. Bez vedomia a súhlasu obete dochádza k prevodu peňazí. Poškodení to zistia a keďže podvody takéhoto rozsahu sa v mnohých prípadoch uskutočňujú zo zahraničia, vzdialenosť a legislatíva cudzích krajín značne limituje možnosti Policajného zboru, ako by mohol pomôcť svojim podvedeným občanom. Šanca na získanie ukradnutých finančných prostriedkov naspäť je tak minimálna.

Toto je hlas a komunikácia jedného z nich: https://www.facebook.com/watch/?v=1143798299369220

 

Polícia upozorňuje ľudí, aby:

-          s osobami, ktoré sa prestavia ako pracovníci Microsoft, nekomunikovali

-          neposkytovali informácie o sebe (čísla účtov, čísla kariet, občiansky preukaz)

-          nepovolili osobám vzdialený prístup do svojho počítača, telefónu

-          neposielali peniaze

Aj počas pandemických opatrení si môžete ísť servisovať svoj počítač.

Copyright © 2024 Šamorínčan