utorok, 4. okt. 2022
14

Už v sobotu atletický míting Pravda – Televízia – Slovnaft

12.6.2017, 16:49
red., Tlačová správa

Do Šamorína sa po roku vracia legendárny atletický míting Pravda – Televízia – Slovnaft. Jeho vlaňajšia šamorínska premiéra sa tešila veľkému diváckemu záujmu. A myslím si, že to stálo za to. Aj tentokrát je vstup pre divákov voľný.

Atletický míting sa podarilo vzkriesiť po šesť ročnej pause. A teraz v sobotu sa uskutoční jeho 52. ročník. Súťaže as začnú o 13.15 h hodom kladivom.

A na čo sa diváci môžu tešiť?

Vlani legendárny Kubánec Alberto Juantorena na vlastné oči videl, ako Keňan Nicholas Kipkoech prekonal jeho rekord pretekov na 800 m (1:44,97) z roku 1978.

V tomto roku sa črtá znova šanca na osemstovkársky rekord. Štart na P – T – S v Šamoríne v modernom komplexe x-bionic sphere totiž v sobotu 17. júna potvrdili dvaja medailisti z majstrovstiev sveta.

Etiópčan Mohamed Aman získal zlato v Moskve 2013 a môže sa pochváliť osobným a zároveň národným rekordom 1:42,37, ktorý ho v historických tabuľkách radí na 9. miesto na svete.

Na MS 2015 v Pekingu bol nečakane bronzový 26-ročný Amel Tuka z Bosny a Hercegoviny (1:42,51). Vlaňajšok však pre Tuku znamenal sklamanie, lebo stroskotal už v semifinále.

Súboj Aman – Tuka bude ďalším vrcholom pretekov, zo slovenskej špičky dostane šancu národný rekordér Jozef Repčík i muž z nastupujúcej generácie Matúš Talán.

Organizátori už dávnejšie ohlásili účasť kladivárskych hviezd Anity Wlodarczykovej a Pawla Fajdeka, ktorí s výrazným náskokom vedú svetové tabuľky 2017. Súťaže v kladive budú započítavané do prestížneho seriálu IAAF.

Na premiérový Memoriál Evy Šuranovej v skoku do diaľky prídu európske hviezdy Daria Klišinová z Ruska a Britka Lorraine Ugenová.

Na 200 m bude mať výborných súperov halový vicemajster Európy 2017 na 60 m Ján Volko, keďže do Šamorína prídu olympijský medailista Brendon Rodney z Kanady a strieborný z ME 2016 Ramil Gulijev z Turecka.

Samozrejme, na „péteeske“ nebude chýbať ani slovenská špička, účasť prisľúbili okrem Volka aj Matej Tóth, Iveta Putalová, Marcel Lomnický, Jana Velďáková, premiérový štart v sezóne absolvuje kladivárska rekordérka Martina Hrašnová.

 

Copyright © 2022 Šamorínčan