sobota, 25. máj. 2024
fc stk

So športovým riaditeľom FC ŠTK 1914 o cieľoch pre rok 2021

20.1.2021, 06:00
stksamorin.sk

Csaba Horváth zhodnotil v rozhovore pre klubový web uplynulý rok a načrtol ciele pre rok 2021.

Písať o tom, že rok 2020 bol turbulentný, je asi zbytočné…

Áno, minimálne za uplynulé roky tak začíname každý rozhovor v novom roku. Pred dvoma rokmi som funkciu športového riaditeľa prebral po veľmi náročnom roku kvôli problémom na strane brazílskeho partnera, pred rokom sme zase riešili nového partnera, výraznú prestavbu kádra A tímu a projektu výchovy mládeže. Uplynulý rok zase výrazne poznačila pandémia…

Ako by ste ho teda zhodnotili?

Náročný, ale vzhľadom na okolnosti, sme ho pomerne zvládli. Hneď na začiatku musím povedať, že by to nebolo možné bez našich hlavných partnerov a nechcem, aby to vyznelo ako klišé. Viaceré kluby riešili existenčné problémy, aj u nás v regióne mnohé kluby museli zostúpiť o niekoľko súťaží nižšie, ďalšie prepustili časť alebo všetkých hráčov. My sme najmä vďaka podpore spoločnosti Slovnaft, ako generálneho partnera, a spoločnosti Bitumat, ako hlavného partnera ku ktorým sa pridali následne aj ďalší, dokázali udržať stabilitu klubu, napriek tomu, že sa neustále prerušovala súťaž, zápasy sa nehrali, diváci nemohli chodiť na štadióny, kompenzácie od štátu neprichádzali. Veľmi si vážime, že naši partneri nás podržali.

Prvú polovicu roku 2020 je zbytočné hodnotiť, keďže sa v II. lige odohralo len jedno kolo. Ako ale hodnotíte novú sezónu?

Úprimne, nemôžeme byť úplne spokojní. Jedenáste miesto v tabuľke nie je odzrkadlením sily a potenciálu tohto mužstva, ale nie je to ani odzrkadlením podmienok, ktoré hráči majú vytvorené. Či už hovoríme o tých futbalových, v rámci využívanej infraštruktúry, zabezpečenia tréningového procesu, alebo o tých nefutbalových, ktoré dotvárajú zázemie klubu. V druhej polovici sezóny preto očakávame, že príde k zlepšeniu, najmä výsledkovému.

Už niekoľko rokov sa vedenie klubu sústredí na rozvoj talentovaných futbalistov, ktorí sa chcú posunúť do kvalitnejších súťaží. Najnovšie sa už po 6 mesiacoch posunul do DAC Dunajská Streda Brahim Moumou. Je aj jeho prestup dôkazom, že procesy rozvoja hráčov sú v klube nastavené správne?

Ak hovoríme o Brahimovi, je to ešte mladý hráč, ktorý si musel na začiatku na slovenský futbal zvykať, ale ukazoval známky toho, že má futbalové vlastnosti, ktoré sú v našom futbale pomerne vzácne. Je výborný v situáciách jeden proti jednému, technicky je na vysokej úrovni, výborný do kombinácie. My sme radi, že v našom drese predviedol take výkony, že zaujal trénera DAC, Bernda Storcka, natoľko, že si ho stiahol už po polsezóne, ktorá bola navyše trochu rozbitá. Veríme ale, že ho budú nasledovať ďalší. Snažíme sa vytvoriť ideálne podmienky pre mladých hráčov, aby napredovali a posunuli sa do takzvaného veľkého futbalu. Dúfam, že aj v jarnej časti sezóny niekto z nášho súčasného kádra zaujme svojimi výkonmi natoľko, že sa posunie do Fortuna ligy či zahraničia, je to jeden z hlavných cieľov nášho fungovania. Nechceme sa ale uspokojiť s čiastkovými úspechmi, je to o dlhodobom fungovaní a výsledkoch. Či už hovoríme o výsledkoch v podobe posunu hráčov do vyšších súťaží, alebo o tých tímových, lebo ľahšie zaujme hráč, bojujúci o čelo tabuľky.

Predsa len, v uplynulých rokoch sa viacero bývalých šamorínskych hráčov presadilo vo vami spomenutom “veľkom futbale”. Spomenieme Almásiho, Magdu, Záhumenského, Mikuša či brazílskych hráčov ako Evanilson, Igor Juliao, Peu a Luiz Fernando. Čím to je, že sa aj z druhej ligy zrazu dá posúvať do vyšších súťaží?

Myslím si, že od reformy systému druhej ligy sa zvýšil jej prestupový kredit a samotná kvalita. Viacero klubov, vrátane nášho, sa zameralo na rozvoj mladých hráčov, ktorých chce posúvať vyššie, byť nejakou základňou pre ich rast a tomu prispôsobili aj prácu vovnútri klubu. Podmienky na rozvoj mladých hráčov sa zlepšili, o čom svedčí aj fakt, že v najstarších reprezentačných kategóriách sa objavuje viacero druholigistov. Nás teší, že sa v nomináciách objavujú aj naši hráči, naposledy Jakub Švec v U21, Dominik Veselovský bol na jeseň takisto pravidelne nominovaný vo výbere U19, reprezentačný dres nedávno okúsili aj Martin Rymarenko či Freďo Valach. Pre chlapcov to je výborná skúsenosť, ktorú potom môžu odovzdávať v klubových zápasoch a opäť zvyšovať kvalitu súťaže. Každá nominácia či prestup zvyšujú kredit daného klubu a súťaže, pri pozitívnej skúsenosti s takým hráčom sa potom kluby opäť po posilách porozhliadajú v druhej lige.

Kto zo súčasného kádra by mohol byť ďalší v poradí, kto sa posunie vyššie?

Podmienky majú všetci rovnaké. Popri zopár skúsených hráčoch, ktorých mladí potrebujú po svojom boku, je tím postavený práve na perspektívnych futbalistoch. Je len na nich, či dokážu pomôcť tímu aj sebe vo svojej kariére.

Okrem pokračovania v procese rozvoja hráčov, aké ďalšie ciele si dávate pre rok 2021?

Čo sa týka fungovania klubu, hľadáme ďalších partnerov, ktorí by nás podporili v rozvoji talentovaných hráčov a zviditeľnili svoju značku prostredníctvom nášho klubu. Chceme pokračovať vo vytváraní čo najlepších podmienok pre rozvoj mladých hráčov, s čím súvisí aj rozvoj infraštruktúry v klube. Chceme zakončiť aktuálnu sezónu v lepšom tabuľkovom postavení, aké máme momentálne a samozrejme, neustále posúvať klub vpred, či už v rámci mládeže, alebo na úrovni A tímu.

Hajrá Somorja!

 

Copyright © 2024 Šamorínčan