nedeľa, 21. júl. 2024
unnamed-2-2

Partia kamarátov túži po dobrom skateparku. Veria, že sa im tento sen splní

12.8.2017, 12:30
Slávka Gáborová
Filip Maár

Myslím si, že toto je inšpiratívny príbeh nielen pre ľudí, ktorí chcú niečo zmeniť. A najmä, ak za tým stojí partia chlapcov vo veku 12 až 15 rokov. Neviem, ako ich úsilie nakoniec skončí, no určite stojí za to, aby sa miestna komunita nad ich iniciatívou aspoň zamyslela.

Ide o chlapcov, ktorí radi jazdia na kolobežkách, bikoch či skejtoch. No, a teraz mnohí čitatelia len zalomia rukami a povedia. A zase je to tu. Skatepark. Máme ho v našom meste od roku 2014 a od jeho postavenia, medzi futbalovým areálom ŠTK a parkom, sa o ňom už niekoľkokrát hovorilo.

Už keď sa staval, časť chalanov namietala, že skatepark je od mesta pomerne vzdialený a taktiež nebolo s nimi veľmi diskutované o tom, ako má vyzerať.

Mesto do jeho postavenia nakoniec investovalo značný obnos. Pri dnešnom pohľade naň sa však len zdá, že to boli vyhodené peniaze.

Mnohí rodičia, ktorí skatepark čo len zbežne poznajú tam svoje deti nepustia. Je to tam hnusné!

Táto skupina kamarátov sa s týmto stavom nevie zmieriť a snažila sa ho vyčisť začiatkom letných prázdnin.

upratovanie upratovanie1

,,Vyzbierali sme deväť vriec odpadu a už je tam bordel. A vzadu za prekážkami sú feťáci. Ako tam máme jazdiť?" pýtajú sa spoločne.

Myšlienku rekonštrukcie starého skateparku alebo vytvorenia nového areálu nosí už dlho vo svojej hlave gymnazista Filip Maár. ,,Už sme s tým boli aj za pánom primátorom a on uznal, že v tomto stave je skatepark nepoužiteľný," hovorí Filip.

skatepark

Podľa Filipa sa však ešte stále dá zrekonštruovať. Intenzívne o tom aj komunikuje s istou českou firmou.

,,Bolo by však potrebné nainštalovať tam bezpečnostné kamery, urobiť poriadne oplotenie a dať viac nádob na smeti. Najmä je však potrebné vybudovať tam nové a kvalitné prekážky," pokračuje Filip.

Chlapci by však boli najradšej, keby nový skatepark vznikol v centre mesta. Dokonca už preň našli aj zaujímavé miesto.

,,Mohol by sa postaviť v areáli Centra voľného času. Centrum by získalo zaujímavú aktivitu a mohli by sme pôsobiť ako klub," pridáva sa Filipov kamarát Ivan Penčev.

Chalani si uvedomujú, že výstavba nového parku nie je lacná záležitosť. ,,Na Slovensku máme asi desať úspešných a dobrých skateparkov. Taký je napríklad v Malackách. Stál okolo 60 000 eur," hovorí Filip. ,,Je však lepšie investovať do kvality. Ten park by slúžil desaťročia a využívali by ho aj ďalšie decká," vzápätí dodáva.

Chlapci uviedli, že ich v tejto veci požiadal pán primátor, aby v meste a medzi Šamorínčanmi spravili anketu. Ľudia majú povedať, či sú za skatepark park v Pomlé alebo v centre mesta.

Hlasovať môžete na stránke Šamorínčana.

Stanovisko samosprávy k tejto iniciatíve prinesieme neskôr.

unnamed-2-2

Aleš Czucz (vľavo), Adam Csölle, Filip Maár a Ivan Penčev.

Čo chalani tvrdia:

Partia kamarátov túži po dobrom skateparku. Veria, že sa im tento sen splní
Partia kamarátov túži po dobrom skateparku. Veria, že sa im tento sen splní
Partia kamarátov túži po dobrom skateparku. Veria, že sa im tento sen splní
Copyright © 2024 Šamorínčan