piatok, 14. jún. 2024
Od dnes platia nové pravidlá

Od dnes platia nové pravidlá

3.5.2021, 08:29
Oznam

Od pondelka je podľa COVID automatu na Slovensku 60 okresov v červenej fáze. V bordovej fáze ich je desať a v ružovej fáze ich je deväť. Okres Dunajská Streda je v ružovej fáze.

Aké platia pravidlá? Kam všade môžete ísť? Aký starý test potrebujete?

 

Stále platí zákaz vychádzania?

Stále platí zákaz vychádzania po 21:00 hod. V žiadnom okrese po 21. hodine nemôžu ísť ľudia do obchodov či na terasy reštaurácií. Povolená je cesta do zamestnania či napríklad k lekárovi.

Musím sa stále testovať? Ako dlho budú platiť testy?

V ružových a červených okresoch prichádza veľký ústup testovania. Hlavný hygienik v piatok 30. apríla oznámil veľký ústup od testovania. Test nebude treba ukazovať v prevádzkach, školách a ani na pracoviskách (s výnimkou času od 21.00 do 1.00 hod.)

 V červených a ružových okresoch  – cez deň sa pri vstupe na pracovisko či do prevádzok nemusíte preukázať negatívnym testom, negatívny test však musíte mať pri sebe v čase 21.00 – 1.00 hod., teda v čase, keď platí zákaz vychádzania. V ružovom okrese nesmie byť starší ako 21 dní, v červenom zas 14 dní.

Dá sa ísť na terasu reštaurácií?

Áno. Vo všetkých okresoch – bez ohľadu na farbu – budú terasy aj naďalej otvorené.

Môžem ísť do posilňovne?

Áno. Aj toto uvoľnenie platí bez ohľadu na farbu okresu. Maximálna kapacita je do šesť ľudí.

Môžem sa v posilňovni po cvičení aj osprchovať?

Áno, prevádzka šatní a spŕch je možná, pri dodržiavaní základných hygienických pravidiel, teda častého vetrania, dezinfekcie a rozstupov.

Ktoré obchody sú otvorené?

Otvorené môžu byť všetky typy obchodov. V obchodoch budú platiť rovnaké obmedzenia ako v nákupných centrách: najviac jeden zákazník na 15 metrov štvorcových.

Sú otvorené aj obchodné centrá?

Áno, ale aj tam budú platiť obmedzenia. V nákupných centrách bude môcť byť najviac jeden zákazník na 15 metrov štvorcových. Zatvorené musia ostať detské kútiky, sedacie časti ostanú uzavreté tiež.

Budú omše?

Áno. Od pondelka 19. apríla sú povolené bohoslužby, to sa nemení. Budú však platiť obmedzenia – na bohoslužbe bude môcť byť najviac jeden človek na 15 metrov štvorcových. Ak má kostol menej ako 90 štvorcových metrov, „môže sa tu nachádzať najviac 6 návštevníkov“, píše hlavný hygienik vo vyhláške. „Do počtu zúčastnených sa nezapočítavajú deti do 10 rokov v sprievode dospelej osoby.“

Na bohoslužbu netreba mať test v žiadnom okrese.

Kde musím nosiť respirátor?

Od 15. marca je povinné používať respirátor vo všetkých interiéroch okrem domácností. Opatrenie sa nevzťahuje na deti, ktoré používajú rúško, uvádza ministerstvo zdravotníctva.

Vonku stačí nosiť rúško. Novinkou je, že vonku už ľudia nemusia nosiť ani rúško – ak sú od iných ľudí mimo domácnosti vzdialení aspoň na päť metrov.

Treba nosiť respirátor či rúško v školách?

K uvoľneniu pri rúškach dochádza aj vnútri škôl: od pondelka budú môcť žiaci a učitelia v základných aj stredných školách nosiť v interiéri len rúško, a teda nebudú povinné respirátory. Doteraz sa počítalo s tým, že žiaci od 5. do 9. ročníka sa budú musieť učiť v respirátoroch.

Naďalej platí, že deti mladšie ako šesť rokov a deti v škôlkach nemusia mať horné dýchacie cesty prekryté vôbec – vonku ani vnútri. Hygiena však dôrazne odporúča, aby aj tieto deti rúška nosili.

Budú povolené hromadné podujatia?

Vo všeobecnosti naďalej platí, že podujatia môžu byť povolené úradom verejného zdravotníctva a maximálna účasť na nich je do 6 osôb.

Výnimku majú najvyššie profesionálne súťaže v piatich športoch – vo futbale, hokeji, hádzanej, volejbale a basketbale. Od 27. apríla sa na nich môžu zúčastniť diváci. Ich počet nebude môcť prekročiť 2000 v exteriéri a 1000 v interiéri. Povinný bude test či respirátor.

Povoľujú sa aj niektoré kultúrne akcie – podľa nového kultúrneho semaforu.

Budú otvorené kiná? 

Nie. Otvoriť sa môžu divadlá a môžu byť aj koncerty. Kiná však ostávajú zatvorené.

Na kultúrnych akciách je povolená len polovica kapacity, a to maximálne 200 ľudí v exteriéri a 150 v interiéri. Obecenstvo musí sedieť a musia mať testy.

Môžem si ísť po 21. hodine zabehať? 

Nie. Od 21. hodiny bude individuálny šport aj pobyt v prírode zakázaný, a to vo všetkých okresoch bez ohľadu na farbu.

Môžem po 21. hodine vyvenčiť psa?

Áno, na vzdialenosť do kilometra od bydliska môžete venčiť psa či mačku aj po 21. hodine vo všetkých okresoch.

Môžem ísť do prírody do iného okresu?

Pohyb v prírode bude možný aj mimo svojho okresu. Nebude treba ani negatívny test. Výnimkou sú čierne okresy, tie však momentálne na Slovensku nie sú.

Môžem sa v inom okrese ubytovať? Budú otvorené hotely a penzióny?

Áno. Od pondelka sa môžu otvoriť hotely a penzióny. Cesta tam alebo späť je však povolená len do 21. hodiny. Aj tu treba dodržať nočný zákaz vychádzania.

Môžem ísť na dovolenku do zahraničia?

Nie. Cesta do zahraničia s cieľom rekreácie je aj naďalej zakázaná, a to vo všetkých okresoch.

Môžem ísť do wellness centra?

Nie. Wellness centrá, aquaparky či kúpele ostávajú zatvorené. Do kúpeľov môžu ísť len ľudia, ktorí majú potvrdenie, že ide o pobyt zo zdravotných dôvodov.

Otvoria sa však bazény či plavárne. Tam môže byť naraz len šesť ľudí.

Môžem sa dať ostrihať?

Áno. Služby fungujú aj naďalej. „Na čas nevyhnutný na úpravy v tvárovej časti si zákazník môže dočasne zložiť respirátor,“ napísal vo vyhláške úrad verejného zdravotníctva.

Test nie starší ako sedem dní treba v bordových okresoch. V ostatných test netreba.

Môžem ísť s rodinou na túru do Tatier?

Áno. Pohyb v prírode je povolený aj v inom okrese.

Platia stále seniorské hodiny v obchodoch? 

Platia do 9. mája. Od 9. mája sa rušia vyhradené hodiny pre seniorov, ZŤP a ich sprievodcov.

Otvárajú sa múzeá, galérie, knižnice, zoo – za akých podmienok?

Sú povolené individuálne prehliadky, jeden návštevník na 15 metrov štvorcových plochy. Povolená je aj cesta do zoo, knižnice či botanickej záhrady.

Môžem mať oslavu po svadbe či po prvom svätom prijímaní?

Nie. Aj naďalej sú zakázané oslavy, večierky, svadby aj kary. Je povolený len obrad svadby, pohrebu či krstu – tam môže byť najviac šesť ľudí.

Smiem cestovať v MHD bez testu?

Áno. Uznesenie vlády o tom nehovorí. Od 8. marca však musíte v hromadnej doprave aj vo vlakoch používať respirátor.

Som zaočkovaný. Budú aj odo mňa vyžadovať negatívny test?

Nie, ak ste zaočkovaný aj druhou dávkou vakcínou Pfizer-BioNTech alebo Moderna a prešlo už aspoň 14 dní – alebo ak ste najmenej štyri týždne od prvej dávky vakcíny AstraZeneca. A od testov sú oslobodení aj ľudia, ktorí prekonali covid pred najviac 180 dňami.

 

 

Copyright © 2024 Šamorínčan