sobota, 20. júl. 2024
Od budúceho týždňa začne župa očkovať klientov a zamestnancov zariadení sociálnych služieb.

Od budúceho týždňa začne župa očkovať klientov a zamestnancov zariadení sociálnych služieb.

15.4.2021, 13:59
TTSK

Trnavský samosprávny kraj v stredu 14. apríla 2021 oznámil spustenie vlastnej mobilnej očkovacej jednotky. Od budúceho týždňa začne očkovať klientov a zamestnancov zariadení sociálnych služieb. Postupne bude výjazdová očkovacia služba ponúknutá aj seniorom, či imobilným a ťažko chodiacim obyvateľom kraja. V cieľovom stave bude funkčných 5-10 očkovacích tímov, ktoré budú spočiatku podávať vakcínu Comirnaty od konzorcia BioNTech/Pfizer. Perspektívne v nej môže pribudnúť vakcína z portfólia Johnson & Johnson, ktorej veľkou výhodou je, že je jednodávková.

„Ukazuje sa, že niektoré skupiny ľudí majú problém sa prihlásiť a prísť na očkovanie do nemocníc alebo očkovacích centier. Preto som veľmi rád, že sme predstavili mobilnú očkovaciu jednotku trnavskej župy. Očkovanie sa snažíme dostať čo najbližšie ku všetkým záujemcom, špecificky pre starších a imobilných obyvateľov. Na prihlasovaní sa na očkovanie budeme spolupracovať so starostami a všeobecnými lekármi. Samotné očkovanie by malo  prebiehať v ad hoc očkovacích centrách, respektíve priamo v domácnostiach záujemcov,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Týmto spôsobom je možné zvýšiť percento zaočkovania populácie na hranicu takzvanej kolektívnej imunity. Perspektívne môžu byť takto zaočkovaní aj príslušníci marginalizovaných komunít. Mobilné očkovanie bolo jednou z hlavných tém stretnutia Jozefa Viskupiča s novým ministrom zdravotníctva Slovenskej republiky Vladimírom Lengvarským dňa 13. apríla 2021. Predseda SK 8, združenia samosprávnych krajov, zároveň požiadal o ďalšie stretnutie, na ktorom by županka a župani rokovali s ministrom o regionálnych rozdieloch, či o prerozdelení zdrojov určených pre zdravotníctvo v rámci Plánu obnovy.

Na území Trnavského kraja sa aktuálne očkuje na 11 miestach, a to v piatich nemocniciach, troch poliklinikách a troch župných veľkokapacitných očkovacích centrách. Výjazdovú očkovaciu službu doteraz zabezpečovali nemocničné tímy, a to len v zariadeniach sociálnych služieb.

„Očkovanie proti ochoreniu Covid-19 považujeme za cestu von zo začarovaného kruhu. Doteraz sme v troch župných veľkokapacitných centrách zaočkovali sme už vyše 41 tisíc ľudí, z toho 850 bolo náhradníkov registrovaných cez cakarenTT.SK,“ doplnil župan Viskupič.

Informácie o očkovaní, ako aj mapy očkovacích centier trnavskej župy sú dostupné na špeciálnej stránke https://zdravazupa.sk/korona/#ockovanie. Všetky informácie pravidelne aktualizujeme aj na našich sociálnych sieťach. Facebook: Trnavský samosprávny kraj, Instagram: trnavskazupa.

Copyright © 2024 Šamorínčan