piatok, 14. jún. 2024
zlava Csaba Kiss, Dalajlama, L obsang a kamienok z Chopku

Kamienok z Chopku skončil v rukách Dalajlámu

15.11.2019, 04:33
Judita Kaššovicová

Krásny slnečný deň v jeseň minulého roka v Bratislave s predvečerom v šamorínskom Norkene mám v živej pamäti.

Striedala som dva puby – Šup Šup Music Club a Norken Pub, keďže v tom prvom bola báječná muzika. Juraj výnimočne uprednostnil ten druhý pub pre stretnutie s Csabom Kissom, Suzanne a ich hosťami z Dharamsaly. Po dobrej muzike bolo pre mňa ľahké prebehnúť do susedného Norkenu a zapojiť sa do veselej spoločnosti. Na výbornom pečenom kolene a dobrom pivku si pochutnával predseda tibetskej exilovej vlády Lobsang Sangay, očividne udomácnený v prostredí. Vhupla som za obojstranného veľkého smiechu do miestnosti, kde sme ešte strávili ozaj veselý a radostný večer.

Judita a Lobsang pred medita čným centrom v Bratislave

Slnkom zaliata Bratislava 11. októbra 2018 predlžovala radosť minulého večera. Premieňala sa však na pocit univerzálnej radosti a súcitu. Lobsang Sangay, premiér tibetskej exilovej vlády prednášal študentom Paneurópskej vysokej školy v Bratislave. V nabitej sále sa chvíľami ani nedýchalo, také strhujúce, úprimné, ľudské a láskyplné bolo Lobsangove svedectvo o živote, etike, slobode a pravde. Ako Tibeťanovi, narodenému síce v Indii, no vyžarujúcemu silu zdroja svojich predkov, dopriali sme jemu a jeho tibetským spoločníkom malú pripomienku tibetskej duchovnej kultúry priamo v Bratislave. Návšteva meditačného centra, ktoré z tejto tradície vychádza, to splnila. Krásny priestor Centra tibetského buddhizmu línie Karma Kagyu na Kuzmányho ul., pitie čaju s lámom Sangyem, výhľady na celú Bratislavu a belasé nebo nad ňou, medzi Slavínom a bratislavským hradom a široko ďaleko navôkol.

Peter láma Sangye a Lobsang v meditačnom centre

Prišlo lúčenie. Na druhý deň ráno ma čakala cesta do môjho rodiska na úpätí Nízkych Tatier, v Brezne stretnutie so spolužiakmi po mnohých rokoch od maturity. Vždy som si na týchto stretnutiach pripadala akosi čudne, keďže v „povinnom“ rozprávaní som hovorila už niekoľkokrát o Šamoríne, poézii, dvojjazyčných knihách a koncertoch. Pocit z odozvy býval akýsi rozporný. Toto stretnutie malo byť navyše prvým bez nášho triedneho profesora. Teraz stojíme na vrchole Kuzmányho ulice v Bratislave a lúčime sa s Tibeťanmi – v duchu vidím hory, Nízke Tatry v slnečnej žiare a oproti nim najvyššie hory sveta nad Tibetom a mám prianie, aby sa spojili. Nič, len prianie, aby sa spojili, aby čisté žiarilo ako čisté. Objatie s Lobsangom a jeho spoločníkom, zalievajú ma slzy... Stretnutie v Brezne bolo najkrajšie zo všetkých stretnutí, bolo plné lásky.

Je začiatok novembra 2019, takmer presne rok od začiatku tohto príbehu. Csaba Kiss cestuje do Dharamsaly na konferenciu. Stretne sa s Dalajlámom. Tešíme sa, držíme mu palce, nech všetko šťastne prebehne. V nedeľu 27. októbra zverejni bývalý prezident Andrej Kiska na svojej facebookovej stránke fotku z Chopku. 30. októbra zverejnil Šamorínčan správu : "Už sa vie, ako sa kameň z Chopku dostane k Dalajlámovi, ktorý žije v indickej Dharamsale. Do Dharamsaly ho vezme Csaba Kiss, ktorý pripravil niekoľko návštev Dalajlámu na Slovensku. ,,Osobne mu ho odovzdám v nedeľu ráno na audiencii,“ prezradil Csaba Kiss." Následne sa na facebooku medzi nádhernými fotografiami Dharamsaly, aj budhistických mníchov z Dharamsaly, ktorí pred 20 rokmi navštívili Šamorín a zasneženými Himalájami objavila spoločná fotografia Csabu Kissa, Dalajlámu a Lobsanga Sangaya. Uprostred nich je kamienok z Chopku.

zlava Csaba Kiss, Dalajlama, L obsang a kamienok z Chopku

Hora prišla k hore. Ďakujeme!

Moja milovaná spolužiačka, Olinka Štécová, dnes Nemčáková, s ktorou sme sedeli v jednej lavici celé štyri gymnaziálne roky v Brezne, tam dole pod Chopkom, mi napísala: "Juditka, teším sa s tebou. Je to nádherné posolstvo v dnešnej dobe. Pozdravujem ťa."

Súvisiaci člámok: Kameň z Chopku odovzdá Dalajlámovi Csaba Kiss.

 

Copyright © 2024 Šamorínčan