pondelok, 4. mar. 2024
Do vybavenia našich hasičov pribudli nové zariadenia

Do vybavenia našich hasičov pribudli nové zariadenia

25.11.2020, 07:52
www.samorin.sk

V uplynulých týždňoch pribudli do strojového parku šamorínskych hasičov novinky, vrátane pár špecialít.

„Za podpory samosprávy sa nám podarilo kúpiť vysokotlakový kompresor, ktorý slúži na plnenie tlakových fliaš dýchacích prístrojov – informoval Lajos Ürge, veliteľ Dobrovoľného hasičského zboru Šamorín. – Okrem toho, že tlakové fľaše plní rýchlejšie ako zariadenie, ktoré sme doteraz používali, dokáže vytvoriť aj väčší tlak. Tak môžu naši hasiči používať jednu fľašu až 40 minút namiesto doterajších tridsiatich. Pri niektorých zásahoch, napríklad pri požiari bytu minieme aj desať takýchto fliaš, preto je pre nás veľmi dôležité, aby sme ich mohli čo najrýchlejšie pripraviť na opätovné použitie.”

hasiči
Kompresor stál približne 10 tisíc eur.

Zriedkavosťou je aj zariadenie, ktoré slúži na dezinfekciu a sušenie ochranných másk. Jedno také je už odnedávna v prevádzke aj v Šamoríne.

hasiči2

„Plynové masky treba po každom jednom zásahu rozobrať, vyčistiť, potom vydezinfikovať a usušiť. Za pomoci tohto zariadenia, ktoré sme kúpili za 3600 eur, z dvoch percent dane z príjmov venovaných občanmi, sa masky usušia za zhruba 20 minút, čo predtým trvalo podstatne dlhšie. Aj touto cestou sa chceme každému poďakovať za podporu” – dodáva Lajos Ürge.

Ako sme už skôr informovali, v marci tohto roka sa šamorínskym hasičom podarilo získať ozajstnú špecialitu – požiarne vozidlo značky Dennis Sabre. Potom, ako boli na ňom vykonané najnutnejšie opravy, sa začalo pracovať na prerábke nákladného priestoru. Hasiči doň namontovali špeciálne poličky a konzoly na bezpečný prevoz motorových píl, hydraulického vyslobodzovacieho náradia, generátora, pretlakového ventilátora, kalového čerpadla a ostatného nutného vybavenia. Podľa plánov bude do kabíny namontované aj elektrické nabíjacie zariadenie, ktoré dokáže udržať svietidlá a ostatné spotrebiče v nonstop pohotovostnom stave. Ak všetko úspešne dokončia, šamorínski hasiči sa budú môcť pýšiť s úplne originálnym zásahovým vozidlom.

hasiči3 hasiči1

Copyright © 2024 Šamorínčan