utorok, 27. feb. 2024
stop corona

Do posilňovne áno, oslavy nie, v kine bez popcornu. Prinášame Vám prehľad čo sa môže a čo nie

1.10.2020, 07:43
Oznam

Nové opatrenia úradu verejného zdravotníctva sú veľmi striktné, no mäkšie ako pravidlá, ktoré v pondelok predstavoval premiér a hlavný hygienik.

Pravidlá po kliknutí na čítaj ďalej.

Koľko ľudí môže byť na svadbe?

Oslavy po svadbe sú zakázané, môže však prebehnúť obrad v kostole či na úrade. Na obrade môže byť najviac 50 ľudí. Rovnaké pravidlá platia pre krsty či pohreby.

Zakázané je organizovať spoločenské podujatia, ako sú svadobné oslavy, rodinné či firemné oslavy, plesy, kary, stužkové slávnosti. Platí to nielen v reštauráciách, ale aj v takzvaných pobytových zariadeniach, ako sú penzióny či hotely.

Budú fungovať krúžky pre deti?

Pre detské krúžky sa novým nariadením pre hromadné podujatia nič nemení. Mali by tak fungovať rovnako ako doteraz.

Koľko ľudí môže prísť na omšu?

Omše budú aj po 1. októbri povolené, ale platia tam rovnaké pravidlá ako na iných hromadných podujatiach – kultúrnych či športových. Maximálny počet na omši je 50 ľudí. Do tohto počtu sa rovnako ako na iných podujatiach započítavajú aj kňazi, zbor či miništranti.

Môžem sa najesť v reštaurácii?

Áno. Reštaurácie však musia zatvoriť skôr, teda do 22.00 hodiny. Výnimku majú donáškové služby a výdaj jedla cez okienko. Konzumácia je povolená len posediačky. Bary, krčmy či reštaurácie, ktoré ponúkajú stravu či pitie postojačky, budú zakázané.

Obmedzí sa počet ľudí v reštaurácii či bare. Musí sa totiž dodržiavať zásada jedného zákazníka na desať metrov štvorcových alebo dvojmetrových rozstupov medzi stolmi.

Mám lístky do divadla, uskutoční sa predstavenie?

Závisí od konkrétneho divadla a inscenácie. Rovnako ako pri iných hromadných podujatiach platí obmedzenie, že na ňom môže byť najviac 50 ľudí. Do tohto počtu sa zarátavajú aj herci či iní organizátori. Ak teda budú vystupovať napríklad dvaja herci a nebudú potrebovať pomoc iných organizátorov, v divadelnej sále môže byť 48 návštevníkov.

Môže sa hrať futbalový alebo basketbalový zápas?

Áno. Podmienky opatrenia platia rovnako pre exteriér aj interiér: najviac 50 ľudí na zápase. Ak je hráčov a organizátorov viac ako 50, môžu hrať, ale bez divákov. Toto opatrenie umožní hrať aj hokejové zápasy, kde je väčší počet hráčov.

Ak je v nejakom športe na zápase menej hráčov a zmestili by sa aj diváci, musia sedieť len v každom druhom rade.

Školenia sú povolené?

Áno, ale platia rovnaké pravidlá ako pre kultúrne či športové hromadné podujatia. Hygienici odporúčajú zabezpečiť školenia tak, aby medzi účastníkmi bolo jedno miesto voľné. Netýka sa to ľudí z jednej domácnosti. Ideálne by podľa úradu verejného zdravotníctva bolo, aby účastníci sedeli v každom druhom rade.

Ako budú fungovať posilňovne?

Keďže sú posilňovne prevádzky, ich návšteva nie je považovaná za účasť na hromadnom podujatí. Pri cvičení je potrebné dodržiavať dvojmetrový odstup, na každého zákazníka pripadá desať metrov štvorcových plochy priestoru.

Dám si v kine pukance?

Nie. Kino je definované ako hromadné podujatie, znamená to, že film môže sledovať najviac 50 ľudí. Na hromadných podujatiach je zakázané podávať občerstvenie. Na filme v kine sa tak nemôžu konzumovať pukance ani nápoje.

 

Copyright © 2024 Šamorínčan