piatok, 14. jún. 2024
Dnes môžete pozorovať prechod Merkúra pred Slnkom

Dnes môžete pozorovať prechod Merkúra pred Slnkom

11.11.2019, 08:40
Sme, red
Wikipédia

Nenechajte si dnes ujsť výnimočné vesmírne divadlo. Aj na Slovensku bude čiastočne pozorovateľný prechod Merkúra pred Slnkom.

Úkaz sa začne krátko po 13.30 a skončí sa približne po 19.00 hod. Pozor, Slnko však dnes zapadne v Šamoríne už 16.17 hod.

"Slnko bude klesať každou minútou nižšie a nižšie k obzoru, preto bude dôležité nájsť si miesto s čo najmenej rušeným obzorom pre čo najdlhšie pozorovanie. Teda bez stromov, kopcov, domov," vysvetlil pre denník SME astronóm Marek Husárik z Astronomického ústavu SAV.

Merkúr je veľmi malá planéta, voľným okom ju neuvidíte. V pozorovaní môže pomôcť napríklad teleobjektív fotoaparátu či ďalekohľad. Na displeji alebo v okulári sa planéta ukáže ako drobná putujúca bodka na slnečnom disku.

Pri pozorovaní si však treba dať pozor, aby ste si nepoškodili zrak. Najdôležitejšie je použiť špeciálny slnečný filter, ktorý vyzerá ako alobal. Dá sa kúpiť aj na Slovensku.

"Nepoužívajte žiadne diskety či začmudené sklíčka. Teoreticky by sa dalo použiť zváračské sklo v helmách, ale odporúčam aspoň dve sklá," varuje astronóm pred potenciálnym poškodením zraku.

Najbližší prechod Merkúra sa uskutoční 13. novembra 2032.

Mercury_Earth_ComparisonPorovnanie veľkosti planéty Merkúr a Zeme.

 

 

Copyright © 2024 Šamorínčan