V posledných týždňoch som si uvedomil, že keď som zakladal Šamorínčana, vôbec som netušil, ako sa to celé vyvinie. Len som sa do toho vrhol a začal písať. Po tých štyroch rokoch písania som si však začal uvedomovať, že Šamorínčan už nie je len mojím projektom.
Toto vedomie ešte viac narástlo, keď sme spolu s kolegom „Jurym“ spustili kampaň za zachovanie dvojjazyčného Šamorínčana. Sila pozitívnej odozvy nás prekvapila a dáva nádej, že dôjde k obnove maďarského Šamorínčana, ktorý skončil v decembri.
Aj z týchto dôvodov, zodpovednosti voči verejnosti ako aj otvorenosti či transparentnosti, rozhodol som (Vlado Gábor) pre niekoľko krokov. Prvým je pristúpenie k etickému kódexu novinára a druhým vytvorenie čestnej a dobrovoľnej a verejnosti prístupnej redakčnej rady.
Prečo etický kódex novinára? Podpísanie kódexu neznamená to, že by som sa ním doposiaľ neriadil. Pomerne často som však obviňovaný z toho, že nie som objektívny, nestranný alebo dokonca klamem.
K tomuto môžem povedať len toľko, že tí, čo takto rozprávajú, ani raz nevyužili na Slovensku bežné prostriedky, ktoré dávajú dotknutým osobám či inštitúciám možnosť obrany v spore s médiami. A to prostredníctvom Tlačovej rady SR alebo zaslaním jednoduchej žiadosti redakcii, aby upresnila alebo opravila nesprávne informácie alebo sa za ich publikovanie ospravedlnila.
Aby však bolo v tejto veci ešte jasnejšie, rozhodol som sa podpísať etický kódex novinára. Je pomerne rozsiahli a v súvislosti so situáciu Šamorínčana sú zaujímavé napr. tieto body.
- Pre prácu novinára sú prvoradé hodnoty osobnej slobody, spravodlivosti a slušnosti. Vo svojej práci sa snaží o presadenie týchto hodnôt v spoločnosti.
- Hlavnými zásadami, ktorými sa novinár riadi vo svojej práci, sú nestrannosť, vyváženosť, objektivita, poctivosť, pravdivosť, zodpovednosť a dôsledné overovanie faktov.
- Novinár sa politicky neangažuje, ak by jeho politická činnosť mohla viesť ku konfliktu záujmov a spochybniť jeho nestrannosť alebo objektivitu.
- Ak novinár zistí, že zverejnil nesprávnu informáciu, je povinný spraviť všetko pre jej bezodkladnú opravu aj bez vyzvania ktorejkoľvek z dotknutých strán alebo redakcie.
- Novinár nepodnecuje nenávisť, diskrimináciu ani stereotypy založené na rase, náboženskom vyznaní, etnickom pôvode, veku, sociálnom postavení či sexuálnej orientácii. O príslušnosti ľudí k menšine informuje iba v prípade, že táto informácia je v kontexte daného príspevku relevantná.
A ako ďalší následný krok by som si želal, aby sa ustanovila redakčná rada Šamorínčana, ktorá by napomáhala ako aj posudzovala dodržiavanie etického kódexu
Redakčná rada by navyše mohla významne pomôcť v poslaní Šamorínčana, ktorým je verejnoprospešná práca v prospech miestnej dvojjazyčnej komunity.
A čo sa týka samotnej redakčnej rady išlo by o čestnú a dobrovoľnú funkciu. Premýšľam už nad niekoľkými občanmi nášho mesta, ktorých by som chcel v tejto súvislosti osloviť. Môžete sa však prihlásiť aj sami, prípadne poskytnúť tipy a nápady na členov či fungovanie redakčnej rady.
Redakciu Šamorínčana môžete kontaktovať prostredníctvom samorincan [at] gmail.com, www.samorincan.sk alebo zavolať na telefónne číslo 0904 653 022.
Redakcia Šamorínčana - Vlado Gábor a Robert Jurányi známeho ako Jury.