štvrtok, 26. dec. 2024
pekaren

Megapekáreň na polovicu slovenského pečiva rastie aj bez stimulov

14.3.2019, 06:59
etrend.sk

Zhruba pred rokom a pol potešila Slovensko správa, že v Kostolných Kračanoch pri Dunajskej Strede si chce postaviť novú pekáreň grécka potravinárska skupina Chipita. Zahraniční investori totiž do domáceho potravinárstva v tom čase už dlhšiu dobu veľké sumy neinvestovali. Pekáreň Chipity za vyše 60 miliónov eur, ktorá zamestná až 600 ľudí, už pomaly rastie. Vznikne pritom bez akýchkoľvek vládnych investičných stimulov. A to napriek tomu, že investorovi ponúknuté boli.

„Pekáreň staviame pri Kostolných Kračanoch bez štátnych výpomocí. Zo strany tunajšej vlády nám pri výbere cieľovej krajiny síce boli ponúknuté aj iste stimuly, no naša materská firma Chipita realizuje vo všeobecnosti svoj rozvoj bez takýchto nástrojov.

Výpomoci odmietame, lebo chceme zostať v podnikaní úplne slobodní a nezávislí,“ hovorí pre TREND konateľ tunajšej dcérskej firmy Chipity Antonín Fiala.

Každý stimul z pokladnice nejakej vlády je totiž podľa neho spojený aj s istými podmienkami, ako napríklad s garanciou udržiavania istej miery zamestnanosti. Firma, ktorá ma fabriky až v dvanástich krajinách sveta od Mexika až po Malajziu, však na seba žiadne podmienky a záväzky preberať nechce.

Megaprojekt ostáva nezmenený

Pri Kostolných Kračanoch má v súčasnosti investor postavenú už základnú opornú konštrukciu a rozbieha pokrývanie strechy.

  1. Fiala pre TREND potvrdil, že nová pekáreň bude taká výkonná, ako sa uvádzalo už pred necelými dvoma rokmi v jej investičnom projekte. Ročne bude produkovať až 72-tisíc ton pečiva, čo predstavuje polovicu celoslovenskej výroby pečiva, ktorú tu zabezpečuje až 80 väčších priemyselných pekární. Jediná grécka pekáreň bude výkonná ako štyridsať konkurenčných.

Za jeden deň vyrobí objem, ktorý zodpovedá ročnej celoslovenskej spotreby nosných výrobkov Chipity. Tými sú sladké croissanty 7Days i ochutené sucháre Bake Rolls.

Práve tie budú nosnou výrobnou náplňou novej slovenskej fabriky Grékov. Väčšina jej produkcie však pôjde na zahraničné trhy. Hlavne do Česka, Maďarska, na Ukrajinu a aj do západoeurópskych krajín.

O zamestnancov núdzu nemajú

S výrobou pečiva má nová pekáreň začať začiatkom budúceho roku. Nedostatku zamestnancov sa investor neobáva.

„Pri hľadaní nových ľudí už dlhšie spolupracujeme s vedením obce a už sa nám ozýva aj množstvo ľudí na naše emaily,“ hovorí A. Fiala s tým, že pred definitívnym zakotvením v okolí Dunajskej Stredy si firma dobre zmapovala stav pracovného trhu.

Tiež spresnil, že vo finále o umiestnení investície sa Chipita rozhodovala aj medzi Českom a Srbskom. Napokon však dala prednosť regiónu Dunajskej Stredy.

„Vo všetkých troch krajinách sme si prešli množstvo lokalít. Len na Slovensku až šestnásť. Dunajskostredský región nás zaujal aj tým, že sa nachádza päťdesiat kilometrov od hlavného mesta, ako aj od medzinárodného letiska,“ pokračuje manažér.

Uprostred množstva múky

Rolu zohralo aj to, že región leží uprostred Žitného ostrova, ktorý je slovenskou obilnicou a susedí aj s rovnako úrodnou časťou Maďarska. Mlyny v okolí sa na rozbeh novej pekárne iste tešia.

pekaren1

Jediní, kto by sa mohol na príchod Chipity pozerať s obavami, sú slovenskí pekári. Nový veľkoodberateľ by totiž mohol zdvihnúť ceny múky.

Majiteľ veľkého dunajskostredského výrobcu mrazeného pečiva Minit František Ambrovics však obavy nemá. Múka je totiž komoditou, ktorá sa dá doviesť aj z väčších vzdialenosti a tak si mlyny nemôžu dovoliť jej výraznejšie zdraženie.

Aj A. Fiala pritom hovorí, že maximum surovín si chce nová pekáreň kupovať na Slovensku, no zároveň musí ísť o suroviny s primeranou cenou i kvalitou. Potvrdil tiež, že Chipita je už v kontakte s viacerými slovenskými mlynmi.

Globálny dosah Chipity

Grécka Chipita, ktorá dnes predáva trvanlivé pečivo v skoro šesťdesiatke krajín sveta, vznikla už pred vyše 45 rokmi. Jej globálna expanzia za hranice Grécka sa rozbehla zhruba pred dvadsiatimi dvomi rokmi.

Okrem domovských závodov v Grécku má fabriky na európskom kontinente ešte aj v Poľsku, Bulharsku, Rumunsku a Rusku.

Vo vzdialenejších teritóriách Gréci išli do bezpečnejších projektov so spoločnými podnikmi s tamojšími lokálnymi hráčmi. Takéto fabriky majú v Egypte, Saudskej Arábii, Mexiku, Malajzii a Indii. Slovenská fabrika bude najnovším závodom Chipity.

Článok zo stránky etrend.sk. Pôvodný článok tu.

Copyright © 2024 Šamorínčan