pondelok, 23. dec. 2024
Autor petície za zachovanie lekárskej pohotovosti Martin Polovka: Ešte nič nie je stratené

Autor petície za zachovanie lekárskej pohotovosti Martin Polovka: Ešte nič nie je stratené

2.12.2016, 10:37
Slávka Gáborová

Ku koncu roka má skončiť v Šamoríne Lekárska služba prvej pomoci pre dospelých. Služba má v našom meste 50-ročnú tradíciu. Za zrušením pohotovosti stojí rozhodnutie ministerstva zdravotníctva ako aj prevádzkovateľa pohotovosti. Za jej zachovanie sa usiluje Šamorínčan Martin Polovka, ktorý jej aj autorom internetovej petície. Podpísalo sa pod ňu už 348 občanov mesta ako aj jeho okolia.

martin_polovka

Prečo ste sa rozhodli iniciovať internetovú petíciu za zachovanie pohotovosti v Šamoríne?

Prvým dôvodom bolo, že ľudia väčšinou anonymne vypisujú na rôzne fóra čo sa im nepáči a čo je zlé. A potom už len čakajú, či a kto niečo začne robiť. Petícia, alebo ak chcete, internetový dotazník, im dáva možnosť verejne prezentovať svoj názor. Druhý dôvod je rovnako prozaický - vychádzal som z toho, že podpora od občanov, za predpokladu že petíciu na internete podporí reprezentatívna skupina obyvateľov, môže napomôcť samospráve mesta resp. okolitých obcí, pri vyjednávaní s prevádzkovateľom pohotovosti resp. Inštitúciami, ktoré majú na jej zachovanie dosah, či už na úrovni VÚC alebo MZ SR. Pre krátkosť času nebolo možné spustiť ostrú - papierovú verziu. Petícia nie je namierená proti nikomu, ale je ladená pozitívne, podporne.

Má lekárska pohotovosť zmysel v našom meste? Rodičia s deťmi chodia do DS alebo na Kramáre. A čo sa týka dospelých, dunajskostredská nemocnica je pomerne blízko a v meste má stanicu aj rýchla zdravotná služba s lekárom?

Áno, určite má. Len samotný Šamorín má 13 až 15-tisíc obyvateľov. Podľa odhadov však ďalšou výstavbou v našom meste a jeho okolí  vzrastie počet obyvateľov v našom regióne na 50 až 70 000 obyvateľov. A ak, z nich len 1 % bude potrebovať akútnu pomoc, RZP to nebude stíhať. Ak bude spádová pohotovosť pre Šamorín v DS alebo BA, či nebodaj Galante, zákonite sa zníži dostupnosť tejto služby. A zrejme klesne aj kvalita poskytovanej služby v spádových pohotovostiach (viac ľudí, dlhšie čakanie, menej času). To sú samozrejme len prognózy, ale domnievam sa, že sú veľmi blízko k realite.

Detská pohotovosť má špecifiká, sám som otcom malej dcérky a čo-to sme už preskákali, pre deti je naozaj dobré, ak je pohotovosť prepojená priamo s centrálnym príjmom nemocnice. Osobne si však myslím, že aj prakticky lekár pre dospelých vie za určitých okolností (krvácanie a pod) účinne pomôcť aj dieťaťu.

K optimalizácii či rušeniu pohotovostí chce ministerstvo zdravotníctva pristúpiť k 1. januáru 2017. Pred pár dňami však terajší prevádzkovateľ šamorínskej spoločnosti K Gryf mestu oznámil, že pohotovosť zatvára. Ako teda ďalej postupovať?

Môžem prezentovať len subjektívny názor založený na tých poznatkoch, ktoré mám k dispozícii. Problém vidím v troch resp. štyroch rovinách:

1, Zámer prevádzkovateľa odísť do dôchodku. Má viac ako 70 rokov, nedá sa voči tomu nič namietať. Avšak má sa to spraviť systémom „po mne potopa?“

2, Nedostatok lekárov ochotných či schopných v LSPP slúžiť.

3, Hroziace rozhodnutie úradníkov MZ SR o zatváraní pohotovostí.

4, A štvrtý rozmerom je čas.

Mesto sa v podstate ocitlo v nezávideniahodnej situácii - k zrušeniu LSPP má dôjsť prakticky za pár týždňov. Neprináleží mi hodnotiť či samospráva mala informácie o tom, že prevádzkovateľ chce ísť do dôchodku. Tak či tak sa mesto ocitlo v situácii, že je „o 5 minút 12“.

Čas je tiež podľa môjho názoru to, čo je potrebné získať na rokovanie s potenciálnym novým prevádzkovateľom resp. lekármi, ktorí by mohli na pohotovosti slúžiť. Treba povedať, že to určite nebude jednoduchá úloha, ale pri ochote všetkých zúčastnených, ak im na probléme a jeho vyriešení záleží, je to úloha riešiteľná.

Aj rozhodnutie MZ SR je podľa mňa zvrátiteľné len rokovaním, resp. lobbingom v tom pozitívnom zmysle slova. Myslím si, že tu žije dosť ľudí, ktorí majú aj vysoké postavenie a Šamorín by im mal ležať na srdci.

Má v tejto situácii ešte zmysel, aby ľudia podpisovali petíciu za zachovanie pohotovosti?

Ešte nič nie je stratené. Je priestor veci ovplyvniť. Najhoršie je skĺznuť do pasivity. Nikto z nás nemá patent na rozum, ani recept na úspech, ale bez pokusu niet výsledku a to viem potvrdiť aj ako chemik z praxe :-)

Takže, ak to všetci vzdáme na začiatku, alebo budeme čakať na to, čo urobí druhý, potom je to naozaj zbytočné. Ja osobne verím že aj predstavitelia nášho mesta robia to, čo môžu. Stretol som sa aj s názorom, že im je to jedno, čo s tým mesto má. Nesúhlasím. Mesto sme my všetci, bez ohľadu na pohlavie, vek, rasu, národnosť, náboženstvo... Nemôže byť samospráve jedno, a verím, že ani nie je, aké služby sú dostupné pre občanov a čo si obyvatelia mesta želajú. Je nás dosť, aby sme svoj názor prejavili a našich zástupcov v ich úsilí podporili. Samozrejme, vzniká tu zároveň legitímny priestor aj na to, aby sme sa následne našich zástupcov opýtali, aké reálne kroky podnikli, aký je ich výsledok a aké sú dopady na obyvateľov. A aj s tým ako autor petície počítam.

Internetovú petíciu za zachovanie Lekárskej služby prvej pomoci môžete podporiť tu.

Copyright © 2024 Šamorínčan